Hacım Sultan

Hacım Sultan Hacı Bektaş-i Veli'nin öğrencilerinden ve halifelerindendir. Horasan'dan gelmiş ve ona mürit olmuştur.Hacım Sultan Hacı Bektaş-i Veli`nin öğrencilerinden ve halifelerindendir.Horasan`dan gelmiş ve ona mürit olmuştur. Asıl adı Recep`tir. Hacım Sultan`ın dergahdaki görevi kilerci idi. Diğer adı da Kolu Açık Hacım Sultan`dır. Velayetnamesine göre; Hünkar, batın kılıcını Hacım Sultan`a verir. " Erenler meydanında cellatlığı sana verdik.Fakat haksız iş yapma,sana zararımız dokunur" der. Hacım Sultan kılıcı alır. O sırada meydan sakası merkebiyle mutfağa su götürmektedir. Hacım Sultan kılıcı denemek ister.Merkebe vurur. Merkebi belinden ikiye böler. Hünkar bunu duyunca "Kolları tutulsun" der. Hacım Sultan çolak olur. Çok üzülür.Pişmanlıkla arkadaşlarını hünkara gönderir. Arkadaşları onun için af dilerler. Hünkar affeder ve "kolu açık olsun" der. Böylece kolları eski haline döner. Daha sonra adı Kolu Açık Hacım Sultan olur.

Hacım Sultan 1305 yılında Uşak`a gelmiş ve Hacım Köyünün olduğu yere yerleşerek şeyhi Hacı Bektaş Veli`nin izinde tarikatı temsil etmiştir.

Hacım Sultan`ın türbesi de Uşak`ta Hacım Köyü`ndedir. Selçuklu mimarisinin özelliklerini bütün hatlarında taşıyan türbe, manevi değerlere önem verenlerin sık uğradıkları yerlerden biri olmuştur. Tek kubbesi ve geniş bahçesiyle Hacım Sultan Türbesi, Ege Bölgesi`nin en önemli kültür varlıklarından biridir.

Kaynaklar

Vikipedi

İlgili konuları ara


Görüşler

Bu konuda henüz görüş yazılmamış.
Gürüş/yorum alanı gerekli.
Markdown kodları kullanılabilir.

Hacım Sultan
Hacım Sultan