Hüyük, Konya

Konya ilinin bir ilçesidir.YÜZÖLÇÜMÜ: 448 km2(ilçe merkezi: 22km2)<br /> NÜFUSU : 67.288 (ilçe merkezi: 8.

} }

Konya ilinin bir ilçesidir.

YÜZÖLÇÜMÜ: 448 km2(ilçe merkezi: 22km2)
NÜFUSU : 67.288 (ilçe merkezi: 8.450)
İL MERKEZİNE UZAKLIĞI : Konya il merkezine uzaklığı 90 km
RAKIMI : 1245 m.
KÖY SAYISI : 9 köy ve 10 belde bulunmaktadır.
(Belediyeler: Burunsuz, Çamlıca, Çavuş, Göçeri, Hüyük(ilçe merkezi), İlmen, İmrenler, Kıreli, Köşk, Mutlu, Selki)
(Köyler: Başlamış, Budak, Çukurkent, Değirmenaltı, Görünmez, Pınarbaşı, Suludere, Tolca, Yenice)YAKIN ÇEVRESİNDEKİ KOMŞU İL VE İLÇELER VE UZAKLIKLARI:
Hüyük ilçesinin kuzeyinde Doğanhisar İlçemiz 30 km, güneyinde Beyşehir İlçemiz 35 km, batısında Beyşehir Gölü ve doğusunda Şarkikaraağaç İlçesi 35 km dir.İLÇENİN TARİHİ :
Hüyük İlçesi 1210 yıllarında Horasandan Konya`ya göç eden Şeyh İdris ve kardeşi Şeyh Bahri tarafından kurulmuştur. Bu isimleri geçen zatlara ait türbeler halen İlçe Merkezimizde bulunmaktadır. Ayrıca bölgenin yontma taş devrinden beri iskana tabi tutulduğu, muhtelif yerlerde bulunan çeşitli tarihi eşyalardan anlaşılmıştır. Hüyük ; 1943 yılında Bucak, 1955 yılında Belediye, 04.07.1987 tarih ve 3392 Sayılı Kanunla İlçe olmuştur.İLÇENİN COĞRAFİ KONUMU, İKLİMİ
İlçenin kuzey ve doğusu dağlar ile çevrilidir. Batısında Beyşehir Gölü ve güneyi engebeli ve yayvan sırtlarla çevrilidir. Konumu itibari ile Akdeniz Bölgesinin kuzeyinde ve Göller Bölgesinde yer aldığından iklim olarak Akdeniz ile İç Anadolu iklimi arasında bir özellik göstermektedir.


Göller Bölgesinin tipik özelliği olarak yazlar sıcak kışlar soğuk ve yağışlı geçer. Akarsu olarak kuzey ve doğudaki yağmur sularını Beyşehir gölüne ulaştıran küçük dereler vardır. Başlıca Dağları; Kafa Dağı (2113 m) Akdağ (1430 m) Yıldız Dağları (1583 m) ve Oluk Dağı (1828 m)` dir. Akarsu açısından oldukça zengin olan Hüyük` te, Yenice, Eflatun Pınarı, Ozan, Pınarbaşı ve İlmen dereleri sularını Beyşehir`e boşaltmakta ve yaz aylarında tamamen kurumaktadır.İZ BIRAKAN BÜYÜKLERİ :
Şeyh İdris ve kardeşi Şeyh Bahri dir.YÖRESEL KIYAFETLER, YEMEKLER VE LEHÇELER HAKKINDA BİLGİ :
İlçede üzüm yetiştiriciliği yapıldığından üzüm pekmezi ile meşhurdur. Ayrıca turşusu ve çileği ile de meşhurdur ve her yıl turşu ve çilek festivali düzenlenmektedir.TURİZM VE KÜLTÜR BİLGİLERİ :
Turizm yönünden Köşk Kasabasında bulunan Köşk Termal Tesisleri ve Çavuş Kasabasındaki termal tesis dışarıdan gelenler için büyük bir ilgi odağıdır.SAĞLIK DURUMU
İlçede bir Devlet Hastanesi ve bir sağlık ocağı bulunmaktadır. Ayrıca beldelerimizden İmrenler, Kıreli, Selki, İlmen, Mutlu da bir sağlık ocağı mevcuttur. İlçemiz devlet hastanesinde bir kadın doğum ve 2 diş hekimi mevcuttur. Herhangi bir özel hastane bulunmamaktadır.EĞİTİM DURUMU
İlçede birçok programlı lise, iki ilköğretim okulu bulunmaktadır. İlçeye bağlı İmrenler Kasabasında bir adet ticaret lisesi, Kıreli Kasabasında bir adet lise bulunmaktadır. Ayrıca toplam 12 ilköğretim okulu bulunmaktadır. İlçe merkezinde de bir adet özel dersane bulunmaktadır. Okuma yazma oranı % 95 tir.EKONOMİSİ, GEÇİM KAYNAĞI, SPOR BİLGİLERİ
İlçenin gelir kaynaklarından en büyük payı tarım almaktadır. Sırası ile ticaret, el sanatları, madencilik ve balıkçılık diğer gelir kaynaklarındandır. Beyşehir gölünden avlanan ve dışarıdan getirtilen deniz balıkları iki adet balık işleme fabrikasında değerlendirilmektedir. Madencilik sahasında kısmen yer üstünde ve yer altında yapılmakta olan özel sektöre ait iki adet Barit (Baryum Sülfat) maden işletmesi mevcuttur. İki adet taşıyıcılar kooperatifi, iki adet un fabrikası mevcuttur. Tuğla, kremit gibi yapı malzemelerinin oluşturulmasında kullanılan iki adet tuğla fabrikası faaliyet göstermektedir. İlçede küçük sanayi sitesi bulunmaktadır. Hayvancılık teşvik edilmekte olup, toplanan sütler toplama merkezlerinde depolanıp işlenmesi için fabrikalara gönderilmektedir. İlçede profesyonel ve amatör anlamda bir spor klubu bulunmamaktadır.Kaynak: Konya Hüyük İlçe Emniyet Amirliği Sitesi ([1])

Kaynaklar

Vikipedi

İlgili konuları ara


Görüşler

Bu konuda henüz görüş yazılmamış.
Gürüş/yorum alanı gerekli.
Markdown kodları kullanılabilir.

Hüyük, Konya
Hüyük, Konya