--}}

Giovanni Battista Pergolesi

(1710-1736) Napolili bir bestecidir. Kısacık yaşamında özellikle komik opera dalındaki yeteneği ile dikkati çeker. 1733'te yazdığı II prigomer superbo bugün unutulmuştur, ancak onun intermezzosu olan Hanını Olan Hizmetçi, hâlâ ününü korur. 1729'da yazdığı Stabat Mater, erkek soprano ve erkek alto sololarını, koro ve orkestrayı gerektirir. Genç yaşta veremden öldükten sonra ona ait olmayan birçok yapıt Pergolesi'ye yakıştırılmıştır. Stravinski, Pulcinella balesinde Pergolesi'nin bir yapıtından yo

(1710-1736) Napolili bir bestecidir. Kısacık yaşamında özellikle komik opera dalındaki yeteneği ile dikkati çeker. 1733'te yazdığı II prigomer superbo bugün unutulmuştur, ancak onun intermezzosu olan Hanını Olan Hizmetçi, hala ününü korur. 1729'da yazdığı Stabat Mater, erkek soprano ve erkek alto sololarını, koro ve orkestrayı gerektirir. Genç yaşta veremden öldükten sonra ona ait olmayan birçok yapıt Pergolesi'ye yakıştırılmıştır. Stravinski, Pulcinella balesinde Pergolesi'nin bir yapıtından yola çıktığını söylediği halde kaynağın gerçekten Pergolesi'ye ait olup olmadığı hep tartışmalı kalmıştır.

Domenico Scarlatti (1685-1757), Napolili bir bestecidir ve Alessandro Scarlatti'nin oğludur. Yaşamının çoğunu Lizbon ve Madrit'te geçirmiştir. D. Scarlatti'nin 550 adet klavsen sonatının her biri üç dört dakikalık ve tek bölümlüdür. Parlak bir ustalık gerektiren, klavyenin tümüne yayılan ve çok hızlı tempoda çalınması öngörülen, başdöndürücü sonatlardır. Çoğunda İspanyol etkisi göze çarpar.

İlgili konuları ara


Görüşler

Bu konuda henüz görüş yazılmamış.
Gürüş/yorum alanı gerekli.
Markdown kodları kullanılabilir.

Giovanni Battista Pergolesi
Giovanni Battista Pergolesi