--}}

Geyikli, Şalpazarı

Geyikli, Trabzon ili Şalpazarı ilçesine bağlı, kendi belediye teşkilatı olan, yerleşik bir tarih ve kültüre sahip beldedir.

diğer anlamı|Geyikli Geyikli, Trabzon ili Şalpazarı ilçesine bağlı, kendi belediye teşkilatı olan, yerleşik bir tarih ve kültüre sahip beldedir. Osmanlı döneminden yakın tarihe kadar, hatta halk arasında hala kullanılan adı Alagavur`dur.

Konumu

Trabzon`un Şalpazarı ilcesine bağlı bir beldedir. Trabzon`un batı sınırını oluşturur. Üç derenin ağzına hakim güzel ve tarihi bir beldedir. Sis Dağı`nın zirvesine yakın, aşağılara hükmeden bir yerdedir.

Tarihçe

Fatih Sultan Mehmet Han, Trabzon`u fethedince Uzun Hasan ve diğer isteklilere karşı limanı korumak için, Trabzon`a bir günlük yol mesafedeki stratejik yerlere sağlam Türk Boylarını, Karamandan Alaattin Keykubatın boylarından oymakları getirip yerleştirir ve bunlara tuğ verir. Geyikli yollara hakim bir yerdir. İşte buraya da Bursa Orhan Gazi bölgesinden Bayraktar Bey`i ve oymağını yerleştirir ve ona da tuğ verir. Tuğ halen Bayraktar sülalesi tarafından muhafaza edilmektedir.

Bayraktarlar ve sonrasında Çepniler gelmişlerdir. Bayraktarlar veya Alemdarlar Karaman Türküdürler. Giresun, Bolu, Sakarya, Kocaeli İstanbul gibi illere dağılmışlardır. Bayraktarların toplantıları Kur`an ve şiirle başlar.

Geyikli bölgede "Alagavur" olarak da bilinmektedir. Resmi adı 1960 yıllarda "Geyikli" olarak değiştirilmiştir. Alagavur adının nereden geldiğine ilişkin öne çıkan rivayet; bu ismin eskiden bölgede yaşayan ve yüzünde ala bulunan bir Rum`dan geldiği şeklindedir.

Dış bağlantılar

  • http://www.geyikli.org
Ağasar yöresinin web sitesi

Kaynaklar

Vikipedi

İlgili konuları ara


Görüşler

Bu konuda henüz görüş yazılmamış.
Gürüş/yorum alanı gerekli.
Markdown kodları kullanılabilir.

Geyikli, Şalpazarı
Geyikli, Şalpazarı