--}}

Gelibolu

Gelibolu Çanakkale Boğazı ile Saros Körfezi arasında, güneye doğru genişleyerek uzayen yarımadaya verilen isim. Gelibolu'nun antik ismi Khersonesos'tur.

Gelibolu Çanakkale Boğazı ile Saros Körfezi arasında, güneye doğru genişleyerek uzayen yarımadaya verilen isim. Gelibolu'nun antik ismi Khersonesos'tur.

Türkiye'nin kuzey batısında yer alan yarımada, aynı zamanda Avrupa kıtasının güney-doğusundaki son kara parçasıdır.

Kuzey'de dar (5 km) Bolayır kıstağı ile Trakya'ya bağlanır. Bir fay ile sınırlanmış yüksek ve düz batı kıyılarından doğuya, boğaza doğru alçalan, vadilerle yarılmış sırtlardan oluşan yüzey şekilleri jeolojik yapıya uymuştur.

Yarımadanın batı yakasını kuvvetle meyillenmiş eosen ve oligosen flişleri, doğu yarısını hafif dalgalı miyosen ve pliyosen çökelleri kaplar.

Gelibolu ilçesi, aynı isme sahip yarımadanın kuzey-doğu kıyısında, Çanakkale Boğazı'nın Marmara Denizi'ne açıldığı noktada yer alır.

İklim:

Trakya ve Ege iklim bölgeleri arasındadır. Kuzey'de bulunan Korudağı, sert Trakya iklimininin etkilerini hafifletmektedir. Çanakkale Boğazı kıyısında bulunması münasebetiyle yılın dört ayı sürekli hava akımlarının etkisinde kalmaktadır. Bu nedenle ilkbahar mevsiminin süresi kısadır. Yağışlar, sonbaharda etkili olurken, ilkbaharda bir ölçü daha azdır. Kışın en belirgin özelliği kuzeyden gelen sert Poyraz rüzgarıdır. Yaz ve sonbahar aylarında bölgede Akdeniz iklimi hüküm sürer. Sonbaharlar genellikle ılıktır.

Dağlar:

Tekirdağ'dan uzanan Ganos Dağı'nın bir kolu Marmara kıyılarını izleyerek Mürefte üzerinden Çanakkale Boğazı boyunca Seddülbahir'e kadar uzanır. Diğer bir kolu da Kadıköy bucağının arkasından ve Bayramiç Köyü'nün sırtlarından Meriç yönüne doğru uzanır. Bir çok yerinde 200 - 400 metre yüksekliklerde değişen engebeler, Gelibolu Keşan arasında 725 metreyi bulur. Bu yükselti Korudağ adını alır ve ilçenin en yüksek yeridir.

Ovalar:

İlçe, dar bir yarımadanın uzantısında bulunduğu ve hafif engebeli araziden oluştuğu için önemli ovalara sahip değildir.

Evreşe, Karainbeyli, Sütlüce ve Ilgardere gibi küçük ovaları mevcuttur.

Akarsular ve Göller:

İlçede önemli göl ve akarsu yoktur. Bir kaç büyük çay ve dere vardır.

Kavak Çayı: İlçenin en uzun akarsuyudur. Çokal köyü yakınından geçerek, Kuzeyden gelen bir kolla birleşir ve Saroz Körfezi'ne boşalır. Uzunluğu 50 kilometredir.

Ilgar Deresi: Eşikçi Dağı'ndan kaynaklanarak Üveyik Dağı ve Pazarlı Köyü arasından geçerek Bakacak Tepe yakınlarında Çanakkale Boğazı'na dökülür.

Çokalcı Deresi: Münip Beş Çiftliği'nden ve Kaynarca'dan geçerek Çanakkale Boğazı'na dökülür.

Üç Köprüler Deresi: Çokalca Deresi olarak da bilinen dere, Eceabat yöresinde Üçköprüler mevkiinden denize dökülür. Yazları pis ve durgundur.

Bitki Örtüsü:

İlçede bitki örtüsü çam ve zeytin ağaçlarından oluşur. Korudağ'daki çam ormanları en önemli yeşillik alanı oluşturur. Eceabat yönüne gidildikçe kıyı kesimlerinin zeytin ağaçlarıyla kaplandığı görülür. Pazarlıköy sırtlarında önemli sayılabilecek oranda çam alanı mevcuttur. Tayfur ve Karainbeyli köyleri arasında ise meşe fundalıklarına rastlanır.

Haritası

Gelibolu koordinatları: 40.301523, 26.456451

Gelibolu 1981 yapımı film

Peter Weir'in hikayesiyle 1915 senesinde Avustralyalı iki arkadaşın paylaştığı dostluğu anlatan bu filmde Mel Gibson olağanüstü bir performans sergiliyor. Kıtaları ve okyanusları aşıp, piramitlere tırmanıp eski Mısır'ın topraklarından geçerek Gelibolu'da savaşmakta olan alaylarına katılırlar. İki arkadaşın kaderi, I.Dünya Savaşı'nda Avustralyalılara karşı Almanlar ve Türklerin yapmış olduğu bu savaşla şekilleniyor.

Oyuncular

Oyuncu Karakteri
Mel Gibson Bu filmde 25 (şu anda 65) yaşında Frank Dunne

Diğer anlamları

Gelibolu

Çanakkale iline bağlı ilçelerden biri.

Gelibolu

Türkçe Gelibolu kelimesinin İngilizce karşılığı.
1. Gallipoli.

İlgili konuları ara


Görüşler

  • misafir Avatar
    misafir - 5 yıl önce
    bende bir gelibolulu olarak bu sene geliboluyu beyenmedim su yok belediye calismiyor hele hele hamzakoyda dogru dürüst bir halk pilaji yok yollari sokaklari bakimsiz (O CANIM GELIBOLUYU) berbat etmisler.gelibolu ölmüs geliboluya gelen yazlikcilar o canim sirin geliboluyu kirletiyorlar hele carsida yürümek bir mesele cünkü arabalarin gelisi güzel park etmeleriyazik yazik gelibolu elden gidiyor.hele fener meydaninda ellerinde bira siseleri ile gezenler arabanin icinden kulaklari sagir eder sekilde calmalari cok ama cok üzüldüm sehitler diyari sirin gelibolu ne olur gelibolumuzun kiymetini bilelim,,, herkese sevgi ve saygi (LODOS)

  • misafir Avatar
    misafir - 5 yıl önce
    Bnde Güneyliliym en güzel koylar güneylide mutlaka gelin derim türkiyenin en büyük 4. kapalı south''li club güneylide açıldı eğlence alternatifiniz çok yani

Gürüş/yorum alanı gerekli.
Markdown kodları kullanılabilir.

Gelibolu
Gelibolu