--}}

Göle

Kars iline bağlı bir ilçe. Yüzölçümü 1.427 kilometrekare ,nüfus 41.043 tür, Yüzeyi çıplak ve tatlı meyilli sırtlarla, bunların çevrelediği...

Göle Ardahan'ın ilçelerden biri. Yüzölçümü 1.427 kilometrekare, nüfus 31.000 kişidir, Yüzeyi çıplak ve tatlı meyilli sırtlarla, bunların çevrelediği, ortasında bataklıklarda bulunan düzlüklerden ibarettir. Halkın başlıca geçim kaynağı hayvancılık ve hayvan ürünleridir.İlçenin merkezi 3.079 nüfuslu mardinlik kasabasıdır. Göle, Kürtçe adıyla Merdinik, Ardahan'ın en büyük ve en önemli ilçesidir.

Tarihçe

Göle, 1551'de Erzurum'a, 1579'da Kars eyaletine bağlanmıştır. 1830'da merkezi Dedeşen köyü olarak Çıldır Sancağı'na, 1866'da bucak merkezi statüsüyle Ardahan kazasına bağlanmıştır. 1878'de Rus işgalinden sonra ise, kaza merkezi Merdinik köyü (şimdiki ilçe merkezi) olmuştur. Bu tarihten 1992 yılına kadar Kars iline bağlı bir ilçe olan Göle, 1992 yılında Ardahan iline bağlanmıştır.

Göle ilçe merkezinde belediye teşkilatı 1926'da kurulmuştur. Son olarak, 27 Mayıs 1992 tarihinde 3806 sayılı kanun ile Ardahan iline bağlanmıştır.

Coğrafya

İlçenin sınırları kuzeyinde Ardahan ili, güneyinde Kars'ın Selim ilçesi, doğusunda Kars'ın Susuz ilçesi, kuzey batısında Erzurum'un Olur ilçesi, güney doğusunda Kars ili, güney batısında Erzurum'un Şenkaya ilçesi ile çevrilidir. İl merkezine olan uzaklığı 45 km dir.

İlçe merkezi ortalama rakımı 2038 metre olan düz bir alana kurulmuştur. Köyler ise kısmen düz ve kısmen de engebeli arazi üzerine yerleşmiştir. İlçenin toplam yüzölçümü 1420 Km2’dir. Arazinin bir kısmı orman örtüsü ile diğer kısımları ise çayır ve mera ile kaplıdır. Ardahan ormanlarının yaklaşık %65'i Göle ilçesinde bulunmaktadır.İlçe'nin her tarafı yeşil olduğu için Yeşil Göle adını almıştır. Kışları uzun, çok sert ve soğuk, yazları ise ılık ve yağışlı geçen karasal iklimine sahiptir. Kış aylarında soğukluk -30 ya da 35 dereceye kadar düşer. Çok sert geçen kış aylarında yağan karın kalınlığı en az bir metreyi ulaşır. Göle ovası, çukurluğu nedeniyle kış boyunca sisli günler geçirir. Sisin olmadığı gün yoktur. Yaz aylarında ise sıcaklık 25-30 dereceye kadar yükselir.

Demografik Yapı

Göle, nüfus ve yüzölçümü bakımından Ardahan'ın en büyük ve en önemli ilçesidir. 2009 yılı nüfus sayımına göre merkezde 6.231, köylerde ise 24.681 kişi olmak üzere toplam nüfusu 30.912’dir. İlçede 53 köy vardır. Belediyesi olan sadece Köprülü beldesidir. Göle ilçesi bir ilçe belediyesi, dört mahalle, bir adet belde belediyesi ve 53 köyden ibarettir. Oba ve benzeri yerleşim birimleri bulunmaz.

İlçe merkezinin ve köylerinin çoğunluğu Kürtlerden oluşmaktadır. Ayrıca ilçe merkezine uzak bazı köylerde Terekeme ve Türkmen nüfusu bulunur. Yıllara göre ilçe nüfus verileri
2009 30.912
2008 32.578
2007 32.134
2000 37.814


Ekonomi

İlçe ekonomisi genelde hayvancılığa dayanmaktadır. İlçe, bölgenin en önemli canlı hayvan yetiştirme merkezlerindendir. Hayvan besiciliği ve mandıracılığı olmak üzere iki kısımda gerçekleştirilmektedir. Ayrıca hayvancılığın ve tarımın gelişmesi için ilçede Göle Tarım İşletmesi kurulmuştur. Tarımsal faaliyetlerde arpa, buğday, yulaf, patates ekimi yapılmaktadır. Büyükbaş hayvancılığın yanı sıra tavuk, hindi, kaz, ördek gibi kümes hayvanları da yetiştirilmektedir.

Ticaret alanında ise bakkal, market, marangoz, tamir atölyeleri, kahvehaneler ve üçü fabrika düzeyinde sanayi tesisleri olmak üzere onlarca mandıra hizmet vermektedir. Göle'nin sahip olduğu iktisadi gücü Ardahan da dahil olmak üzere ile bağlı ilçelerin tamamınınkinden büyüktür. Bu yönüyle Göle, Ardahan ilinin ticaret merkezidir.

Turizm

İlçe turizm açısından önemli bir potansiyele sahip olup, yerli ve yabancı turistlerin ilgisini çekecek görmeye değer tarihi eserleri bulunmaktadır. Bunlar arasında, Dedeşen köyünde yer alan türbe, cami, kümbet, Kalecik köyündeki Kalecik Kalesi, Uğurtaşı köyü kalesi bulunmaktadır.

İlçede her yıl yapılan geleneksel Kaşar Festivali yapılmaktadır.

Dış bağlantılar

Kaynaklar

Vikipedi

Haritası

Göle koordinatları: 40.792800, 42.608600

İlgili konuları ara


Görüşler

Bu konuda henüz görüş yazılmamış.
Gürüş/yorum alanı gerekli.
Markdown kodları kullanılabilir.

Göle
Göle