--}}

Friedrich Paulus

Friedrich Paulus,(23 Eylül 1890 Breitenau - 1 Şubat 1957 Dersden), özellikle II. Dünya Savaşında etkin rol oynayan Alman generali.

Friedrich Paulus,(23 Eylül 1890 Breitenau - 1 Şubat 1957 Dersden), özellikle II. Dünya Savaşında etkin rol oynayan Alman generali.

Alman Donanmasına başvurmuş fakat kabul edilmemişti. Münih üniversitesinde hukuk eğitimi gördükten sonra 1910 yılında İmparatorluk ordusuna katılmıştı. İlerleyen yıllarda 3.Baden Piyade bölüğünün başında teğmen olarak görev aldı.

Birinci Dünya Savaşı’nda 3.Tabur karargah subayı olarak görev aldı. Hem doğu hem batı cephesinde çok sayıda başarılı görevler aldı.

İkinci Dünya Savaşıyla beraber Batı cephesinde etkin rol oynadı.1941 yılında Hitler kendisini generalliğe terfi etti ve 6.orduyla beraber Dnepropetrovsk savaşını kazandı. Bunu takip eden savaşlarda mühimmat,özellikle benzin sıkıntısı çekmesine rağmen büyük başarılar elde etti. Stalingrad savaşının dönüm noktasında iki tarafran sıkışmış vaziyetteydi. General Manstein’ın birliklerinden de ümit kesilince Hitler’e geri çekilip mevzilendikten sonra saldırmak istediğini bildiren bir mesaj iletti. Hitler çılgına dönmüştü ve bu fikre kesinlikle karşı çıktı. Adamlarının yaralı ve gerekli desteği göremediğini bildiren Paulus’a Hitler aynen şu cevabı verdi “Savaşacak son adamımız kalana kadar Stalingrad’tan çekilmek vatana ihanettir”. Paulus haklı çıkmıştı Stalingrad savaşı İkinci Dünya Savaşının ve dolayısıyla Almanya’nın sonunu getirmişti.

Savaştan sonra 1946 yılında suçlu bulunarak hapse mahkum edildi ve 1953 yılına kadar hapishanede kaldı. Doğu Almanya’da hayatını devam ettiren Paulus 1Şubat 1957’de kanserden öldü.

İlgili konuları ara


Görüşler

Bu konuda henüz görüş yazılmamış.
Gürüş/yorum alanı gerekli.
Markdown kodları kullanılabilir.

Friedrich Paulus
Friedrich Paulus