--}}

Fay Hattı (oyun)

Fay Hattı, Behiç Ak tarafından yazılmış tiyatro oyunu. Oyun, deprem tehlikesinden yola çıkarak, insanların hayatlarını güvence altına almak için aldıkları önlemlerin aslında duruma göre yararsız, hatta zararlı olabileceğini anlatır.

`nda Fay Hattı] Fay Hattı, Behiç Ak tarafından yazılmış tiyatro oyunu.

Oyun, deprem tehlikesinden yola çıkarak, insanların hayatlarını güvence altına almak için aldıkları önlemlerin aslında duruma göre yararsız, hatta zararlı olabileceğini anlatır. Örneğin hırsızlardan korunmak için yaptırılan çelik kapı, deprem sonrasında insanların evlerinden dışarı çıkmalarını önleyen bir engel haline gelebilir. Bu kapının durdurması gereken hırsız, evde kapalı kalan insanların tek kurtuluş umudu olabilir.

Oyun, bu tür ironik durumlardan yararlanarak insanın kendine yabancılaşmasını, yalnızlaşmasını, elde ettiği ekonomik güçle kendini kandırmaya başlamasını anlatan, absürd öğelere sahip bir kara komedidir.

Sahnelenme Bilgisi

20032004

  • Oyun, ``Anatolie Toneel Groep`` tarafından Belçika`nın Antwerp şehrinde sahnelendi.


2005

  • Güney Kıbrıs`ta ``Kıbrıs Devlet Tiyatrosu`` tarafından sahnelendi. Metni Türkçe`den Yunanca`ya Petros Markaris çevirdi.
  • Stuttgart`ta ``Tri-bühne`` adlı Alman tiyatro topluluğu sahnelendi. Metni Türkçe`den Almanca`ya Thomas Balkhenol çevirdi.
  • Aralık 2005`te Atina`da ``Neo Kosmos Tiyatrosu`` tarafından sahnelendi.


Yayınlanma BilgisiLinkler

Tiyatro

Kaynaklar

Vikipedi

İlgili konuları ara


Görüşler

Bu konuda henüz görüş yazılmamış.
Gürüş/yorum alanı gerekli.
Markdown kodları kullanılabilir.

Fay Hattı (oyun)
Fay Hattı (oyun)