Fatih-Harbiye (roman)

Fatih-Harbiye, Peyami Safa`nın bir romanı.

Fatih-Harbiye, Peyami Safa`nın bir romanı.

Konusu

Eserin baş kahramanı ``Neriman`` lise yıllarında tanıştığı ve yedi yıldır birlikte olduğu ``Şinasiden uzaklaşmaya başlar. Artık o Şinasi`nin ve çevesinin tanıdığı ``Neriman`` değildir. Giyimi, zevkleri, derslerine ve çevresine karşı tavırları değişmiştir.

Doğu medeniyeti ve ona ait her şeyden nefret etmekte, buna karşılık Batı medeniyetiyle ilgili her şeye sevgi duymaktadır. Bu yüzden İstanbul`da Batının etkilerini en çok taşıyan ``Beyoğlu`` semtine karşı aşırı bir sevgi duyar ve her fırsatta evlerinin bulunduğu Fatih`ten tramvaya binerek oraya dolaşmaya gider.

Bu arada konservatuvarın Batı Müziği Bölümünde okuyan, Beyoğlu`nda tanıştığı zengin aile çocuğu ``Macit`` ile arkadaş olur. ``Macit`` onun gözünde Batıyı ve medeniyeti temsil eden bir gençtir. Bu yüzden ona karşı bir sevgi duyar. Birgün ``Şinasiye yalan söyleyerek ``Macit`` ile buluşmaya gider. Fakat ``Şinasi`` bu yalanın farkına varır ve araları bozulur.

``Macit Nerimanı zenginlerin katılacağı büyük bir baloya davet eder. ``Neriman`` da bu baloya katılmayı çok istemektedir. İzin almak ve gerekli parayı temin etmek için, değişen tavırlarından dolayı kendisine kızmakta olan babası ``Faiz Beyin gözüne girmeye çalışır. Uzun konuşmaların ardından ``Faiz Bey,`` ``Şinasi`` ile birlikte gitmeleri şartıyla baloya gitmesine izin verir.

Bunun üzerine ``Neriman`` baloda giyeceği bir elbise almak için Beyoğlu`na gider. Dönüşte dayısının evine uğrar. Fakat burada dayısının kızlarından dinlediği bir olay hayatını değiştirir.

Olay şudur: "Fakir bir Rus gitaristle yaşayan bir Rus kızı, az parayla yaşamak ağır geldiği için onu terkederek, tanıştığı zengin bir Rum ile evlenir. Fakat bu zenginlik içindeki hayatta eskisinden çok daha mutsuz olur. Bu hayattaki her şeyi ve çevresindeki insanların davranışlarını basit ve yapmacık bulur. Pişman olarak tekrar fakir Rus gitariste döner. Fakat adam kendisini kabul etmez. Buna dayanamayan Rus kızı intihar eder."

``Neriman`` dinlediği bu olayla kendi hayatı arasında büyük benzerlik bulur. Gittiği yolun yanlış olduğunu, mutlu olmak için sadece paranın ve medeniyetin yeterli olmadığını, iç huzurun da gerektiğini anlar.

Balodan da, ``Macitten de vazgeçer. Doğu medeniyeti ürünü olduğunu düşünerek nefretle bir kenara bırakmış olduğu udunu tekrar eline alır. ``Şinasi`` ile de en kısa zamanda evlenmeyi kabul eder.

``Neriman``, babası ``Faiz Bey`` ve ``Şinasi`` mutsuz geçen günlerin ardından nihayet huzurlu günlerine dönmüşlerdir.

(KAYNAK: http://www.islamiSanat.net/ibrahim/fatih-harbiye.html)

Kaynaklar

Vikipedi

İlgili konuları ara


Görüşler

Bu konuda henüz görüş yazılmamış.
Gürüş/yorum alanı gerekli.
Markdown kodları kullanılabilir.

Fatih-Harbiye (roman) ilgili konular

 • Peyami Safa

  Peyami Safa (d. 1899, İstanbul - ö. 15 Haziran 1961), Türk hikâye ve romancısı. İstanbul'da doğmuştur. Servet-i Fünun dönemi şairlerinden
 • Fatih-Harbiye (roman)

  Fatih-Harbiye, Peyami Safa`nın bir romanı.
 • Fatih-Harbiye

  ''Fatih-Harbiye'', Peyami Safa tarafından kaleme alınan, 1931 yılında basılan roman. Yazar romanında modern bir hayatla ve eski değerlere bağl
 • Şimşek (roman)

  ''Şimşek'', Peyami Safa tarafından kaleme alınan ve 1923 yılında basılan romandır.
 • Canan (roman)

  ''Canan'', Peyami Safa tarafından kaleme alınan, 1925 yılında basılan roman. Yazar romanında Lâmis ile karısı Canan'ın hikayesini anlatmakta
 • Attilâ (roman)

  ''Attilâ'', Peyami Safa tarafından kaleme alınan, 1931 yılında basılan roman. Yazar, Attila'nın hayatını romanlaştırmıştır.
 • Mahşer (roman)

  ''Mahşer'', Peyami Safa tarafından kaleme alınan, 1924 yılında basılan roman. Yazar romanında Çanakkale Savaşı'nda savaşıp İstanbul'a gel