Etiket: Yavuz Sultan Selim

Mutafa Paşa Camii

Mustafa Paşa Camii (Makedonca: Мустафа-пашина џамија Mustafa-Pašina Đamija) Makedonya'nın başkenti Üsküp’te bulunan eski Osmanlı camiîdir.

Konstantin sütunu

Çemberlitaş sütunu, MS 330 yıllarında İmparator I. Konstantin onuruna, İstanbul'un yedi tepesinden biri olan ve şu anki adıyla Çemberlitaş olarak adlandırılan semtteki tepeye dikilmiş olan sütundur.

Şehzade Ahmet

Şehzade Ahmet II. Bayezid`in büyük oğlu. Velihaht şehzade olan Ahmet kardeşi Şehzade Selim`in çalışmaları ile ordunun Selim istemesi ile babasının Şehzade Selim`i başa geçirmesi neticesine Konya`da padişahlığını ilan etmiş. Sonradan Yavuz Sultan Selim tar...

Osmanlı padişahları galerisi

Bu galeride, Osmanlı Devleti`ni yönetmiş padişahların resimleri bulunur.

Küresünniler

Küresünniler, İran`da Urumiye şehrinde yaşayan Türk boyudur. Bu boy Yavuz Sultan Selim`in İran seferi sırasında Şah İsmail`e yardım amacı ile Giresun bölgesinden göç etmiştir.

Hatuniye Camii, Kahramanmaraş

Kahramanmaraş Hatuniye Camii, Kahramanmaraş şehir merkezinde bulunan camiinin Dulkadirli Beyinin kızı, Yavuz Sultan Selim'in annesi tarafından yaptırıldığı sanılmaktadır. Camiinin orijinal halinden bugüne bir tek minaresi gelebilmiştir.

Gülbahar Hatun Camii

Gülbahar Hâtûn Camii ya da Büyük İmaret Cami ya da Hâtûniye Camii Osmanlı padişahı Yavuz Sultan Selim tarafından annesi Gülbahar Hatun adına 1514 yılında Trabzon'da yaptırılmış bir camidir.

Bediüzzaman Mırza

Bediüzzaman Mırza, (d. 1469 - ö.

Osmanlı Sancağı

Osmanlı sancağı, devletin varlığının sembolü.