Etiket: William Shakespeare

Simyacının Karısı (oyun)

Yazar Mehmet Murat İldan`ın bir tiyatro oyunudur.

V. Henry

Kral V. Henry: İngiltere kralı

Size Nasıl Geliyorsa

Size Nasıl Geliyorsa (oyun), William Shakespeare`in bir oyunu

Sen de mi brutus

Et tu, Brute? efsaneye göre Julius Sezar'ın son sözleridir.

Onikinci Gece

Onikinci Gece (İngilizce özgün adı: Twelfth Night, or What You Will ) Shakespeare'in 1599 ile 1601 arasinda yazdığı düşünülen 5 perdelik bir komedisidir. Tam adı Onikinci Gece ya da Siz Nasıl İsterseniz diye çevirilebilir.

Kral Lear (film, 1983)

Kral Lear başrolde Laurence Olivier'in oynadığı 1983 yapımı televizyon filmi. William Shakespeare'in aynı adlı oyunundan uyarlanmıştır.

III. Richard

Kral III. Richard -- İngiltere kralı III. Richard

II. Richard

anlam ayrımı

Venedik Taciri

Venedik Taciri, (İngilizce özgün adı:The Merchant of Venice) İngiliz oyun yazarı ve ozan William Shakespeare tarafından yazılmış tiyatro oyunu. Shakespeare'in bilinen oyunlarından birisidir.

Simyacının Karısı

Yazar Mehmet Murat İldan`ın bir tiyatro oyunudur.

Henry Purcell

(1659-1695) Zamanının en önemli İngiliz bestecisi olduğu gibi ölümünden sonra da 200 yıl kadar İngiltere'de besteci yetişmediğinden bu ünü korumuştur. Purcell, müzik çalışmalarına babasıyla başlar, kraliyet bandosu müzisyenleriyle sürdürür. 1679'da Westmi...

Ben Jonson

Jonson Ben, (gerçek ismi Benjamin Jonson) (1572 - 1637), yaşamının İngiltere'de oyuncu ve yazar olarak adını duyurana kadarki bölümü hakkında pek fazla bir şey bilinmemektedir. 1598 yılında Every man in his humour adlı komedisi William Shakespeare'in kurd...