Etiket: Vahdettin

Teleojik yaklaşım

Teleojik yaklaşım, tarihte gerçekleşmiş herhangi bir olayı ya da olguyu, gerçekçi olmayan bir amaç doğrultusunda çarptırmak, uzatmak ya da başka bir sonuca bağlamaktır.

Murat Bardakçı

Murat Bardakçı, 1955 yılında İstanbul`da doğdu, ekonomi öğrenimi gördü.

Marşania Abdülkadir Bey

Marşania Abdülkadir Bey (rus. Князь Абдулкадир-бек Марщаниа) bir Abhaz Prensi ve Sultan Vahdettin Han`ın eşi Emine Nazikeda Sultan`ın ağabeyidir.

Kadirköy, Sivas

Kadirköy Sivas İl Merkezine bağlı olup bugünkü adı Uzuntepedir. Köyün kurucusu Abhaz Prensi Marşania Abdülkadir Bey`dir.

Kadirköy

Kadirköy Sivas İl Merkezine bağlı olup bugünkü adı Uzuntepedir. Köyün kurucusu Abhaz Prensi Marşania Abdülkadir Bey'dir.

Emine Nazikeda

Emine Nazikeda Baş Kadınefendi (9 Ekim 1866, Tzebelda/Abhazya - 4 Nisan 1941, Maadi/Kahire)

İstanbul'un işgali

12 Ocak 1920'de toplanan Meclis-i Mebusan, 28 Ocak 1920 tarihindeki gizli oturumunda "Ahd-i Milli" olarak Misak-ı Milli kararlarını aldı ve kararlar bütün mebuslar tarafından imzalandı. 17 Şubat 1920 tarihli oturumunda da bu kararın basında yayınlanması v...

şapka

Şapka, başa giyilen veya takılan, pek çok farklı türü olan aksesuar. Başı sıcaktan, soğuktan veya yağıştan korumak amacıyla, dinî bir gereklilik olarak ya da sadece dekoratif kaygılarla giyilir.