Etiket: Tebriz

Rûşeni Ömer Dede

Rûşeni Ömer Dede, Rûşeniyye Tarîkatının şeyhidir. Asıl adı Ömer Ali B. Umur Bey`dir. Doğum yeri hakkında iki olasılık vardır; Güzelhisar`ın Rûşen köyünde veya Aydın`ın Yenice köyünde dünyaya gelmiştir.

Azerbaycan Milli Harekatı

Azerbaycan Milli Harekatı (``AMH``) Azerice: AzÉ™rbaycan Milli HÉ™rÉ™katı, Güney Azerbaycanda Azerbaycan Türklerinin Siyasi, Kültürel ve Sosyal haklarını koruma ve kazanma amacıyla oluşan faaliyetlerdir. Bu terim tüm Güney Azerbaycan milli faallarını kaps...

İran Cephesi

Osmanlı Devleti ile Rus Çarlığı arasında İran`ın kuzeybatısındaki bölgede Birinci Dünya Savaşı boyunca birçok çatışmanın yaşandığı cepheye verilen isimdir.Osmanlılar`ın kendi toprakları dışında savaştığı ve ikinci dereceden önem taşıyan cephedir....

İbrahim Gülşeni

İbrahim Gülşeni, Gülşeni Tarikatı`nın kurucusu ve şair.

Xaqani Şirvani

Düzenle-tr

Urmiye Gölü

Urmiye Gölü Farsça:دریاچه ارومیه. İran `ın Batı Azerbaycan ilinde tuz gölü.İran içindeki en büyük göldür.Göl 5,200 km² yüzölçümüne sahiptir.En derin yeri yaklaşık 16 metredir. Tebriz gölün kıyısındaki en büyük yerleşim yeridir.

Shabestar

Shabestar - İran Doğu Azerbaycan ilinde şehir. Nüfusu 123,000 kişidir. Şehir Tebriz `e çok yakındır. Azerilerin çoğunlukta olduğu bir Türk şehridir.

Miyana

Miyana (Farsça: میانه; Azerice: MiyanÉ™), İran `ın Doğu Azerbaycan ilinde şehir. Nüfusu 93,000 kişidir. Tebriz şehrinin 187 km güneydoğusunda yer alır. Halkı Azeridir ve Azerice geçerli dildir.

Marand

Marand, İran `ın Doğu Azerbaycan ilinde şehir. Nüfusu 133,000 kişidir. Tebriz `in kuzeybatısında yer alır. Halkının çoğunluğu Türktür ve şehirde Türkçe konuşulmaktadır.

Kerim Meşruteçi Sönmez

Kerim Meşruteçi Sönmez, (d.Tebriz, 1928) Güney Azerbaycan`ın başkenti Tebriz`de dünyaya gelmiştir. Azeri dünyasında tanınan ve sevilerek okunan bir şairdir.

Jolfa

Jolfa (Farsça جلفا), İran `ın Doğu Azerbaycan Bölgesinde yer alan 56 000 nüfuslu şehir. Tebriz`in kuzeyinde ``Azerbeycan Özerk Cumhuriyeti``, Nahçivan sınırında yer alır. İran için önemli bir gümrük kapısıdır. İran`ı Kafkaslara bağlayan demiryolu bura...

İran İslâm Cumhuriyeti

İran (Farsça: ایران ), resmî adı İran İslam Cumhuriyeti (Farsça: جمهوری اسلامی ایران ) / Jomhuri-ye Eslāmi-ye Irān, Güneybatı Asya'da ülke. Güneyde Fars Körfezi ve Umman Körfezi, kuzeyde ise Hazar Denizi ile çevrilidir.

Samed Behrengi

Samed Behrengi, İranlı öğretmen, çocuk hikayeleri ve halk masalları yazarı ve derleyicisi. (1939-1968) Güney Azerbaycan`ın Tebriz kentinde doğdu.