Etiket: Tatarca

Çistopol

Çistay (Rusça; Чи́стополь, Tatarca; Çistay), Rusya Federasyonu'nda, Tataristan Cumhuriyeti'ndeki Çistay ilçesinin (rayon) yönetim merkezi. 1781'de Çistoye Pole kasabasının Çistopol adını almasıyla kuruldu.

Safa Giray (Kazan Hanı)

Safa Giray (Tatarca: Safagí¤rí¤y, Kırım Tatarcası: Safa Geray) (d. 1510 - ö. 1549) 1524-1531, 1535-1546 ve 1546-1549 yılları arasında hüküm sürmüş Kazan Hanı.

Mintimer Şeymiyev

Şerif oğlu Mintimer Şeymiyev (Tatarca: Şí¤rip ulı Mintimer Şí¤ymiev, Tatar Kiril alfabesi: Шәрип улы Минтимер Шәймиев, Rusça: Минтимер Шарипович Шаймиев) İdil Tatar siyasetçi, Tataristan`in ilk ve halen Cumhu...

Nikolay İvanoviç İlminskiy

Nikolay İvanoviç İlminskiy (1822-1891) Rus Ortodoks misyonerdir.

Karaçayca

Karaçayca, Karaçay halkı tarafından konuşulan bir dildir. Dil, Altay dil grubunun Kıpçak bölümüne aittir.

Çuvaşlar

Çuvaşlar (Çăvaşsem), Orta Volga bölgesinde özerk Çuvaşistan Cumhuriyeti`nde yaşamakta olan, Çuvaşça konuşan yaklaşık 2 milyon nüfuslu bir Türk halkıdır. Hıristiyan dinine mensup olan iki türk halkından (diğeri Gagauzlar) biridir.

Çavaşi

Çuvaşlar (Çăvaşsem), Orta İdil bölgesinde özerk Çuvaşistan Cumhuriyeti'nde yaşamakta olan, Çuvaşça konuşan yaklaşık 2 milyon nüfuslu bir Türk halkıdır.

Tatar dili

Tatarca veya Kazan Tatarcası (Tatarca: Tatar tele veya Tatarça), Türk dillerinin Kıpçak Grubuna bağlı bir dildir. Aynı aileden bir lehçe olan Kırım Tatarcası'dan ayırmak için “Kazan Tatarcası” olarak da adlandırılır.

Kazak Türkleri

Kazaklar, (Kazakça: Қазақтар, UFA: [qɑzɑqtɑr]), Kazakistan'da yaşayan Türk ırkına mensup Türk halkı. XV.

Başkortça

Başkortça ya da Başkort Türkçesi Rusya`da Başkırlar konuşulmakta olan bir Türk lehçesidir.

yakutça

Yakutça Türk dilleri'nin Sibirya-Türkçe gurubuna aittir.

Türkçe

Türkçe, diğer Türk dilleriyle birlikte Altay dil ailesinin bir kolunu oluşturur. Bu ailenin diğer üyeleri Moğolca, Mançu-Tunguzca ve Korecedir. Japoncanın Altay dil ailesinin bir üyesi olup olmadığı konusu tartışılmaktadır.

ç

Ç. Türk alfabesinin dördüncü harfi. Ana seslerden olduğu için Yenisey Orhun alfâbesinde “Ÿ” işâreti ile karşılanmıştır.