Etiket: Sovyet Rusya

Yılmaz Duru

Yılmaz Duru,   (d. 1933, Adana)   Oyuncu, yapımcı, yönetmen, senarist, dansçı.

Kola Yarımadası

Kola Yarımadası, (Rusça: Кольский полуостров) Rusya Federasyonu'nun kuzeyinde, Murmansk Oblastı sınırları içinde kalan toprak parçası. Kuzeyde Barents Denizi, güney ve doğusunda Beyazdeniz ile çevrilidir.

Beyazdeniz

Rusya'nın kuzeydoğusunda, Barents Denizi'nin kıta içine doğru oluşmuş bir uzantısıdır. Batıda Karelye (Karelya) ile, kuzayde Kola Yarımadası ile, kuzeydoğuda da Kanin Yarımadası ile çevrelenmiştir.

Çernobil reaktör kazası

Çernobil reaktör kazası, 20. yüzyılın ilk büyük nükleer kazasıdır. Ukrayna`nın Kiev iline bağlı Çernobil kentindenki Nükleer Güç Reaktörünün 4. ünitesinde 26 Nisan 1986 günü erken saatlerde meydana gelen nükleer kaza sonrasında atmosfere büyük miktarda fi...

Sovnarkom

Sovnarkom veya Halk Komiserleri Kurulu (Rusça: Совет народных коммиссаров), Ekim devriminden sonra Bolşevik sistemindeki en yüksek hükümet organı.

Henry Alfred Kissinger

Dr. Henry Alfred Kissinger (d.

Beyaz Deniz

Beyazdeniz ya da Beyaz Deniz (Rusça: Бе́лое мо́ре) Rusya'nın kuzeybatısında, Barents Denizi'nin kıta içine doğru oluşmuş bir uzantısıdır. Batıda Karelya ile, kuzayde Kola Yarımadası ile, kuzeydoğuda da Kanin Yarımadası ile çevrelenmiştir.

Henry Kissinger

Dr. Henry Alfred Kissinger (d.