Etiket: Sibirya

Şaman transı

Şaman transı, yolculuk olarak tanımlanabilse de; ilahiyata doğru açılan bir şuur deneyimi, keyfidir.

Mirny

Mirney Maden Ocağı (Yakutça: Мирнэй (Mirney), Rusça: Кимберлитовая алмазная трубка «Мир»}} Kimberlitovaya Almaznaya Trubka "Mir"; Türkçe: kimberlite elmas "Dünya" veya "Barış") anlamına gelen Mir elmas madeni Mirney, Doğu Sibirya, Rusya Federasyonu içinde...

Kaslan

Liger (Türkçe: Kaslan), erkek aslanla dişi kaplanın çiftleşmesinden ortaya çıkan yavruya verilen isim. Bu isim İngilizcedeki aslan (lion) ve kaplan (tiger) kelimeleri birleştirilerek türetilmiştir.

Gün değişim çizgisi

Uluslararası gün çizgisi olarak da bilinir. Güney Kutbu ile Kuzey Kutbu arasında uzanan ve bir takvim gününden bir sonrakine geçişi belirleyen sanal çizgi. Büyük bölümü 180. meridyeni izler ama Sibirya`yı bölmemek için önce Bering Boğazı boyunca doğuya so...

Beringiya

Beringia (Bering Köprüsü ile karıştırılmamalı) 10-12 bin yıl öncesine kadar varolmuş Kuzey Amerika'yı Asya'ya bağlayan, ve insanların ilk kez Amerika kıtasına varmalarını mümkün eden kara bağlantısıydı.

Beringia

Beringia (Bering Köprüsü ile karıştırılmamalı) 10-12 bin yıl öncesine kadar varolmuş Kuzey Amerika'yı Asya'ya bağlayan, ve insanların ilk kez Amerika kıtasına varmalarını mümkün eden kara bağlantısıydı.

Baykal Dağları

Baykal Dağları (Rusça: Байкальский хребет) Rusya Federasyonu'nun Sibirya bölgesinde yer alan, aynı adlı Baykal Gölü'nün kıyılarından yükselen dağ grubudur. Sayan Dağları ile birlikte, Orta Sibirya Ovası'nın güneydeki bitimini oluşturur.

Altaylılar

Altaylar, Türk halklarından biridir. Çoğunluğu Sibirya’daki Altay Cumhuriyeti ve Altay Kray’da yaşar.

Çukçiler

Çukçiler, Sibirya`nın kuzeydoğu ucunda, Rusya Federasyonu`na bağlı Çukotka Özerk Birimi`nde yaşayan halk. 1979 sayımında nüfusları 14,000 olarak tespit edilmiştir. Çukçi Yarımadası, Kuzey Buz Denizi ile Bering Boğazı kıyılarında yaşarlar.

Çukotka

Çukotka Özerk Okrugu (Rusça: Чуко́тский автоно́мный о́круг Chukotsky avtonomny okrug) Rusya Federasyonu'nun ve Sibirya'nın en kuzeydoğu kesiminde yer alır. 1991'e kadar Çukçi özerk ili adıyla Magadan Oblast'a bağlı kaldıktan sonra Çukotka Özerk ili (okrug...

Çita (anlam ayrım)

Çita, hayvan.

Yenisey Nehri

bkz. [[Yenisey Irmağı]]