Etiket: Satranç

Şah (Satranç)

Şah (♔ ♚), satranç oyunundaki en önemli taştır. Şah taşının rakip tarafından kıpırdayamayacak şekilde tehdit edilmesine şah mat denir ve oyunun sona erdiği anlamına gelir.

Vezir (satranç)

Vezir (♕ ♛), satranç oyunundaki en güçlü taştır. Satranç oyununda her oyuncu oyuna şahın yanında konumlandırılmış bir vezirle başlar.

Vezir (anlam ayrımı)

Vezir sözcüğü aşağıdaki anlamlarda kullanılabilir:

Vezir (anlam ayrım)

Vezir sözcüğü aşağıdaki anlamlarda kullanılabilir:

Türk daması

Dama, Türk daması, iki kişinin karşı karşıya oynadığı bir oyundur. Dama bir satranç tahtası üzerindeki karelerden oluşan bir alanda oynanır. Her oyuncunun toplam ``16`` taşı bulunmaktadır. Satrancın aksine bütün taşlar aynı biçimde hareket eder ve tek kar...

Tim Krabbé

Tim Krabbí© (d. 13 Nisan, 1943) Hollandalı gazeteci ve yazardır. Amsterdam`da doğmuştur.

Sekiz vezir bulmacası

8 Vezir Bulmacası, 8x8'lik bir satranç tahtasına 8 adet vezirin hiçbiri olağan vezir hamleleriyle birbirini alamayacak biçimde yerleştirmesi sorunudur. Her bir vezirin konumunun diğer bir vezire saldırmasına engel olması için hiçbir vezir başka bir vezirl...

Satranç türevleri

Bir satranç türevi, satranç oyunundan türetilmiş, bu oyunla ilgili ya da bu oyuna benzer bir oyundur.

Satranç türevi

Bir satranç türevi, satranç oyunundan türetilmiş, bu oyunla ilgili ya da bu oyuna benzer bir oyundur.

Rok (satranç)

Rok İngilizce'de kaleye rook (Farsça: رخ‎, DMG rukh, Türkçe: „savaş arabası“) denmektedir. Satranç oyununda şah ve kalelerle gerçekleştirilen özel bir hamledir.

Piyon (satranç)

Piyon (♙♟, bazı kaynaklarda er olarak da adlandırılır), satranç oyunundaki en zayıf ve sayıca en fazla olan taştır. Satranç bir savaş oyunu olarak düşünülürse piyonlar bu savaştaki en yalın asker olan piyadeyi temsil eder.

Max Bezzel

Max Friedrich William Bezzel (4 Şubat 1824-30 Temmuz 1871) 1848 yılında 8 vezir bulmacasını yaratmış bir Alman satranç oyuncusudur.

Los Alamos satrancı

Los Alamos satrancı 6x6lık küçük bir satranç tahtasında filler olmadan oynanan bir satranç türevidir. Bir bilgisayar programı tarafından oynanmış ilk satranç benzeri oyundur.

Fil (anlam ayrımı)

Fil, memeli bir hayvan