Etiket: Pamuk

Tuzçullu köyü

Tuzculu, İzmir ilinin Menemen ilçesine bağlı Menemen'e 24 km uzaklıkta İzmir Kuş Cenneti'ne 7 km uzaklıkta bulunan bir köy. Köy halkı çoğunlukla geçimini çifçilik ve hayvancılıkla sağlar.

Raffinoz

Raffinoz, heksozlardan türeyen bir trisakkarittir. Fruktoz, glikoz ve sakkaroz moleküllerinden meydana gelmiştir. Şeker kamışında, okaliptüs türü ağaçlarda, pamuk tohumunda bulunur. Şeker üretimi esnasında melasta toplanır.

Peştemal

Hamamda belden aşağısını örtmek için kuşanılan veya çalışırken elbiselerin kirlenmemesi için belden itibaren sarılan dokuma bezdir. İpekli olanlarına Futa denir.

Malahit minerali

Malahit, (Malakit) bazik bakır karbonattan müteşekkil, parlak yeşil bir mineral. Çok bulunan bir bakır cevheridir.

Doluca, Batman

Doluca Köyü (Kürtçe adı Mêrîna), engebeli bir araziye kurulmuş, doğusunda Yaylıca Köyü, güneyinde Esentepe mezrası, kuzeybatısında Şerbetli Köyü, Batısında ise Batman Çayı bulunan Batman'a bağlı bir köy. Köy, Batman'a 12 km uzaklıktadır.

Akbank

Akbank, Ocak 1948`de Adana`da, Sabancı Ailesi tarafından, bölgedeki pamuk üreticilerine finansman sağlamak amacıyla kurulmuş özel bir bankadır.

Şile bezi

Şile bezinin özü pamuk iplik` tir. İstanbul ilinin şile ilçesinin adını alması bu bezin ilk olarak şilede ortaya çıktığını gösterir. Eskiden dokuma tezgahların da dokunan şile bezi şimdi fabrikasyon ile otomatik tezgahlarda üretilmektedir.günümüzde şile b...

Yolveren, Araban

Yolveren, Araban, Gaziantep`e bağlı bir köydür. Eski adı Azezi`dir. 1980`den sonra Yolveren adını almıştır.

Mezar-ı Şerif

Afganistan`ın kuzey kesiminde kent. Afganistan`ın 4. büyük şehri olan Mezar-ı Şerif aynı zamanda Belh ilinin yönetim merkezidir. Özbekistan sınırının 56 km güneyinde, deniz seviyesinden 380 m yüksekte yer alır. Adı, Hz. Ali`nin mezarının burada bulunduğu...

Far (kozmetik)

Far, göz kapağına renk vermesi için kullanılan çeşitli renklerde, ışıltılı ya da simli olabilen makyaj ürünü. Toz, bilyalı, likit, krem çeşitleri bulunmaktadır; fakat, tercih edilen genellikle kompakt olandır.