Etiket: Osmanlı

Türkiye'nin uluslararası politikaları ve ilişkileri

Türkiye`nin uluslararası politikaları ve ilişkileri

Efendi 2: Beyaz Müslümanların Büyük Sırrı

Soner Yalçın’ın kaleminden çıkan "Efendi 2" kitabı, kamuoyunda tartışmalara ve tepkilere yol açmıştır. Kaynağı belirtilemeyen iddialara yer veren "Efendi 2" kitabı 2006 yılında Doğan Kitap yayınevinden yayınlanmıştır.

Efendi: Beyaz Türklerin Büyük Sırrı

Soner Yalçın`ın 2004`te yayımlanan romanıdır.

Dar-ü’r Rasad-ül Cedid

Takiyüddin`in Rasathanesi, 1575 yılında Osmanlı bilgini Takiyüddin tarafından İstanbul`da Tophane sırtlarında kurulan gözlemevidir.1571 yılında Osmanlı Sarayı`na Müneccimbaşı olarak atanan Takiyüddin`in padişah III. Mehmet`e, ünlü müneccim Uluğ Bey`in hes...

Beyazıt’ta Zaman

Beyazıt`ta Zaman, Tuluyhan Uğurlu`nun, 2002`de çıkardığı, "ışığın ve bilginin doğduğu yer" diye tanımladığı Beyazıt Meydanı`nı anlattığı bir albümdür.

Şükrullah

uzman

Yağlıbayat, Aksaray

Yağlıbayat, Konya iline bağlı, Aksaray yolu üzerinde, merkeze 76 kilometre uzaklıkta bir Tatar köyüdür. Antik dönemde, "kutsal baba" anlamına gelen ``Savatra`` olarak anılmaktadır.

Taşköprü, Silifke

Şehir merkezinin ortasından geçen Göksu Nehri`nin üzerindedir. Milâttan Sonra 77 - 78 yıllarında Kilikya Valisi L.Octavius Memor tarafından dönemin imparatoru Vespasianus ve oğulları Titus ile Domitianus için yaptırılmış olduğu, 1870 yılında yapılan bir o...

Rıza Silsüpür

Rıza Silsüpür (d. 1877 Hamitköy)

Peştemal

Hamamda belden aşağısını örtmek için kuşanılan veya çalışırken elbiselerin kirlenmemesi için belden itibaren sarılan dokuma bezdir. İpekli olanlarına Futa denir.