Etiket: Orhan Gazi

Sunguroğlu

Sunguroğlu Yavuz Bahadıroğlu'nun ilk romanıdır. Toplam 10 ciltten oluşur.

Osmanlı padişahları galerisi

Bu galeride, Osmanlı Devleti`ni yönetmiş padişahların resimleri bulunur.

Geyikli, Şalpazarı

Geyikli, Trabzon ili Şalpazarı ilçesine bağlı, kendi belediye teşkilatı olan, yerleşik bir tarih ve kültüre sahip beldedir.

Çandarlı Kara Halil Hayrettin Paşa

Çandarlı Kara Halil Hayrettin Paşa (d.? - ö.22 Ocak 1387, Serez) (Hayrettin ismini vezirliğe getirilmesinden sonra almıştır) Eylül 1364 ile 22 Ocak 1387 tarihleri arasında 22 yıl 4 ay vezirlik yapmıştır.

Süleyman Çelebi (edebiyatçı)

Süleyman Çelebi 1409`da Mevlid mesnevisini yazarak Türk kültürünün önemli parçalarından mevlid törenlerinin mimarı olmuş şair.

Sultan Alaeddin Cami

1211-1236 yılları arasında Selçuklu Sultanı Alaeddin Keykubat tarafından bugün eski Ankara denilen kaleiçi`nde yaptırılmış Ankara`nın ilk camisi.

Sinanüddin Fakih Yusuf Paşa

Sinanüddin Fakih Yusuf Paşa Orhan Gazi `nin son, I. Murat`ın ilk başveziridir. Orhan Gazi`nin 1360 tarihli vakfiyesinde adı geçmekte ve babasının adının Muslihuddin Musa ve dedesinin adının da Mecdüddin İsa olduğu bilinmektedir. Orhan Bey`in vakfiyesindek...

Orhan Gâzi

Orhan veya Orhan Gazi (Osmanlı Türkçesi:اورخان بك, Orhan Bey; 1281, Söğüt – Mart 1362, Bursa), Osmanlı İmparatorluğu'nun ikinci padişahı. 1326 ile 1359 yılları arasında beylik yapmıştır.

Mahmudoğlu Nizamüddin Ahmed Paşa

Mahmudoğlu Nizamettin Ahmet Paşa padişah Orhan Gazi saltanatında, takriben 1331-1348 yılları arasında vezir-i azamlık yapmış bir Osmanlı devlet adamıdır. İlmiye sınıfından vezirliğe yükselmiştir.

Mahmudoğlu Nizamettin Ahmet Paşa

Mahmudoğlu Nizamettin Ahmed Paşa padişah Orhan Gazi saltanatında, takriben 1331-1348 yılları arasında vezir-i azamlık yapmış bir Osmanlı devlet adamıdır.

Kırkpınar Yağlı Güreşleri

Kırkpınar yağlı güreşleri 1357`de Rumeli`de doğup, günümüze kadar uzanan geçmişiyle dünyanın en eski güreş festivalidir.

Konuralp Bey

Osman Gazi ve Orhan Gazi`nin yakın silah arkadaşlarından olan Konuralp, Sakarya civarında fetihler yaptı. "Konuralp" onun adı ile anılır. 1328 yılında vefat etti.

Karamürsel, Kocaeli

Karamürsel Kocaeli ilinin bir ilçesidir.==Karamürsel adı==Orhan Gazi`nin büyük oğlu Koca Eli Sancak Beyi Süleyman Paşa (1337`de sancak beyi olmuştur), İzmit`i almak için baskı kurarken, İzmit`in güney sahilini fethetmesi için Türklerin ilk Kaptan-ı Deryas...

Hacıkemalettinoğlu Alaattin Paşa

Alaaddin Paşa, (Osmanlıca yazıma göre Alaeddin Paşa) ikinci Osmanlı padişahı olan Orhan Gazi döneminde, takriben 1320-1331 arasında vezirlik yapmış bir Osmanlı devlet adamıdır.