Etiket: Nereus

Nereus (mitoloji)

Nereus. Gaia'nın Pontos ile birleşmesinden doğmuştur.

Pherusa

Pherusa ya da Pherousa, nereidlerden bir Nymphedir. Nereus ve Doris`in 50 kızından birisidir. Adı "taşıyan" anlamına gelir. Kızkardeşi Dynamene ile birlikte, büyük okyanus dalgalarının gücü ve kudreti ile bağlantılıdırlar.

Nereus Kızları

Nereus ve Doris`in kızları, elli tanedirler. Günlerini nakış, dikiş ile uğraşarak, şarkı söyleyerek, yüzerek geçirirlermiş.

Lycorias

Yunan mitolojisinde bir nymphe,nereidlerdendir. Nereus ve Doris`in 50 kızından birisidir. Virgil`de sarı saçlı olarak betimlenmiştir. Diğer nereidlerle birlikte genelde iyi huylu olarak tanımlanmış, Akdeniz ile ilişkilendirilmiştir. Nereidler Antik Yunan`...

Eurybia

Eurybia, Yunan mitolojisi'nde Poseidon altında Küçük bir deniz tanrıçasıdır. Pontos'la Gaia'dan, yani denizle topraktan doğmuş Eurybia, Nereus,Phorkys,Thaumas ve Keto'nun kız kardeşidir.

Euribia

Eurybia Yunan mitolojisi`nde Poseidon altında Küçük bir deniz tanrıçasıdır.

Doris (mitoloji)

Nereus ile evlenmiştir. Nereus Kızları`nın annesi, Okeanos`un kızıdır.

Arethusa (mitoloji)

Arethusa, mitolojide bir Nymph, ve Nereus'un kızıdır. Artemis'in gözdelerindendir.

Nerites

Nereus ile Doris'in oğlu olup güzelliği ile Aphrodite'I kendine aşık etmişti. Aphrodite tanrılar dağı Olympos'a çıkarken onuda yanında götürmek istedi ancak Nerites anne ve babasının memleketi denizi tanılar dağına tercih etti. Buna çok sinirlenen Aphrodi...

pontos

Pontos, Gaia'nın tek başına meydana getirdiği deniz tanrısıdır. Gaia, Pontos ile birleştikten sonra Nereus, Thaumas, Phorkys, Keto ve Eurybie'yi doğurur.

lotis

Güzel bir peri kızı.Anadoluda Lampsakos şehrinin tanrısı Priapos Lotis'e aşık olmuştu. Güzel peri sonradan Lotos ağacına dönüştürüldü.

Doris

Okeanos ile Tethys'in kızı. Kardeşi Nereos ile evlendi. Ondan Nereid'ler diye bilinen elli kızı oldu.