Etiket: LSD

Sihirli mantar

Halüsinojen mantarlar, anormal bilinç durumları meydana getiren psilocybin ve psilocin maddelerini içeren bütün mantarlara verilen addır.

Psychedelic rock

Pychedelic rock (sikodelik rock) beyinsel faaliyetlerin marijuana, psilocybin, mescaline, salvia divinorum, ve özellikle LSD gibi uyuşturucuların etkisi altında değiştiğinde, kişinin, yaşadığı tecrübelerden esinlenerek yaptığı müzik türüne verilen addır....

Halüsinojenik mantarlar

Halüsinojen mantarlar, anormal bilinç durumları meydana getiren psilocybin ve psilocin maddelerini içeren bütün mantarlara verilen addır.

Halüsinojen

Halüsinojen, gerçekte var olmayan ancak birey tarafından algılandığı düşünülen nesnelerin görülmesine (halüsinasyon ) neden olan, bu durumun ortaya çıkmasını sağlayan madde. Genellikle yasadışı kabul edilen LSD, meskalin ve halüsinojen mantarlar (magic mu...

Timothy Leary

Timothy Francis Leary (22 Ekim 1920- 31 Mayıs 1996) Amerikalı yazar, ruhbilimci ve bilgisayar yazılımcısı. Karşıt kültür ikonu olarak özellikle LSD başta olmak üzere psikotrop (uyuşturcu) maddelerin araştırılması ve kullanımını savunmuştur.

Psychedelic müzik

Psychedelic müzik yada psychedelic rock, özellikle LSD gibi ruh halini değiştirici ve düşünme paternlerini çarpıtıcı maddelerin yarattığı etkiyi aktarmaya çalışan bir müzik türüdür. 1960lardaki yaygın madde kullanımından etkilenerek pop kültürüne de yansı...

Psikedelik

Psychedelic müzik ya da psychedelic rock, 1960'lardaki yaygın madde (çoğunlukla LSD) kullanımından etkilenerek pop kültürüne de yansıyan müzik türü, bu yıllarda en yaygın dönemini yaşadı.

Halüsinojenler

LSD, amfetamin, kannabiol, meskalin, psilosibin, esrar, morfin, kokain gibi ilaçlar kullanan insanların halüsinasyon görmesi mümkündür bu ilaçlara halüsinojenler denir.

Halüsinojen Mantarlar

Halüsinojen mantarlar, anormal bilinç durumları meydana getiren psilocybin ve psilocin maddelerini içeren bütün mantarlara verilen addır.

Claviceps purpurea

Çavdar mahmuzu (Claviceps purpurea), Clavicipitaceae familyasından çavdar ve benzeri tahıllarda parazit olarak yaşayan bir mantar türü. 1800'lerin ortalarına kadar çavdar'ın normal bir parçası olduğu düşünülmüştür.

Aldoux huxley

Aldous Leonard Huxley, (d. 26 Temmuz 1894, Surrey-İngiltere – ö.

Albert Hoffman

Albert Hofmann (d. 11 Ocak 1906 ö.

Jim Jones

James Warren "Jim" Jones (13 Mayıs 1931 - 18 Kasım 1978) Amerikan "People`s Temple (İnsan Tapınağı) kilisesinin kurucusu vaiz. 1978 yılında Guyana`da kendi ve müridlerine özel kasabası Jonestown`da 911 müridini aynı anda intihar etmeye ikna...

Aldous Huxley

Aldous Leonard Huxley, (d. 26 Temmuz 1894, Sussex-İngiltere – ö. 22 Kasım 1963, Los Angeles). İngiliz yazar.

Albert Hofmann

Albert Hofmann (1906-) İsviçreli Lysergic Acid Diethylamide (LSD)'nin mucidi bilimadamı.