Etiket: Kuzey Kıbrıs

Lefkoşa tarihi

Lefkoşa`nin konum olarak Kıbrıs adasının merkezi bir yerinde bulunması, Kıbrıs`a damgasını vuran medeniyetler için önemli bir etken olmuş, Roma medeniyeti ile başlayan “Casturm” kavramı Bizans`la “Kaleye” dönüşmüş ve kısa bir süre Tapınak Şovalyelerinde k...

Kuzey Kıbrıs Türk Cumhuriyeti Birinci Futbol Ligi

Kuzey Kıbrıs Türk Cumhuriyeti Birinci Futbol Ligi Kuzey Kıbrıs`ta futbolda en üst ligdir. 14 takımla oynanan ligde son üç takım küme düşer. 2005/2006 sezonunda Mağusa Türk Gücü şampiyon olmuştur.

Esan Akü

Esan Akü, 1978 yılında İstanbul, Türkiye`de kurulmuş akü üreticilerinden biridir. Türkiye`deki ilk 5 firma arasında yer almaktadır. Yüksek kalitede TSE`li ve diğer ulusal normlara uygun STARTER AKÜ, MARIN AKÜ ve STASYONER AKÜLERLE hizmet etmektir.

Yeni Erenköy

Yeni Erenköy Kuzey Kıbrısın bir kasabasıdır. 2006 nüfus tahminlerine göre burada 4.500 kişi yaşıyor. Bu kasabın eski adı "Yialousa" veya "Aiyialousa`dir". Halk Plajı kasabanın turistik açıdan görebilecek bir yerdir. Buradaki halk el sa...

KKTC Birinci Ligi

Kuzey Kıbrıs Süper Ligi ya da sponsorluk anlaşması gereğince K~Pet Süper Lig, Kuzey Kıbrıs'ta futbol branşının en üst ligidir.

KKTC 1.Ligi

KKTC 1.Ligi Kuzey Kıbrıs`ta futbolda en üst ligdir. 16 takımla oynanan ligde son iki takım küme düşer. 2005/2006 sezonunda Mağusa Türk Gücü şampiyon olmuştur.

Geçitkale

Geçitkale Kuzey Kıbrıs`ın bir kasabasıdır. 2006 nüfus tahminlerine göre burada 3.500 kişi yaşamına devam etmektedir.

Esentepe Spor Kulübü

Esentepe Spor Kulübü, Girne bölgesinin en başarılı 2. takımıdır. Tarihinde iki kez Süper Lig'de (1.Lig'de) mücadele etme hakkı elde etmiştir(1999/2000-2000/2001-2001/2002).

Erenköy (KKTC)

Erenköy Kuzey Kıbrıs`ın Dilırga yöresinde kasabası`dır. Erenköy ile KKTC toprakları arasında kara bağlantıdı yoktur ve Birleşmiş Milletler sınırı ile çevrilidir. Erenköyün halkı Türk`tür. Bu yerleşim biriminde 13 tane şehit mezarı vardır. Bu 13 şehiti Tür...

Düzkaya Spor Kulübü

Düzkaya Spor Kulübü Kuzey Kıbrıs, Çatalköy`de bulunan spor kulübüdür. Kırmızı ve beyaz renklere sahip kulüp karşılaşmalarını Çatalköy Nihat Bağcığer Stadı`nda yapmaktadır.

Dipkarpaz

Dipkarpaz eski adı ile Karpasia bugün Kuzey Kıbrıs`ın bir kasabası`dır. Burada Türkler`in yanı sıra 250 Rum hayatına devam etmektedir. 2006 nüfus tahminlerinde göre burada 5.300 kişi yaşıyor.