Etiket: Kuzey

Baie-Saint-Paul, Quebec

Baie-Saint-Paul (2006 Nüfusu 7,288) Kanada'nın Quebec eyâletinin kuzeyinde, Saint Lawrence Nehri kıyısında bir şehirdir. Baie-Saint-Paul Charlewoix belediyesine bağlıdır.

Aydınbahçe, Yayladağı

Aydınbahçe Köyü, Hatay İli`nin Yayladağı ilçesine bağlı bir köy olup 35.9000002 enlemi ve 36.0600001 boylamı koordinatlarında yer alır. Nüfusu 428`dir. İlçe merkezine uzaklığı 20 km`dir. Yayladağı`nın kuzey yönünde yer alır.

Aydınbahçe

Aydınbahçe Köyü, Hatay İli'nin Yayladağı ilçesine bağlı bir köy olup 35,9000002 enlemi ve 36,0600001 boylamı koordinatlarında yer alır. Nüfusu 428'dir.

Antalya Yusuf Ziya Öner Fen Lisesi

Antalya Yusuf Ziya Öner Fen Lisesi, Antalya/Yeşil Bayırda bulunan, yatılı bir okuldur.24 kişilik toplam 16 sınıf vardır. Okul 1997`de, Antalya Merkez`de Kaleiçi mevkiinde kurulmuştur, sonra Yeşilbayır`a taşınmıştır.

Alibey Deresi

Alibey Deresi, İstanbul`da Kağıthane Deresi`yle birleşerek Haliç`i meydana getiren dere.

Alboran Denizi

Alboran Denizi Akdeniz`in en batısında İspanya`nın güney kıyılarıyla Fas`ın kuzey kıyıları arasında kalan bölgedir. Cebelitarık Boğazı üzerinden Atlantik Okyanusu`na açılır.

Ana ardıç

Çamlıyayla`dan kuzeye doğru yaklaşık 20 km. kadar gidildiğinde Bolkar Dağları eteğinde ve Kadıncık vadisinin kuzeyinde Ana Ardıç`a ulaşırız. Ana Ardıç gerçekten bir tabiat anıtıdır. Bugün 1107 yaşında, 22 metre boyunda ve 3,5 metre çapında bir ağaçtır.

Abasklar

eksikAbhazların atası olan Kafkas halkı. Batı Kafkasya`da, Kolhida`nın kuzeyinde otururlardı. Bizans kaynaklarında yurtlarından Abasgia diye söz edilir. Absûa ya da Absne, güney kolları ise Apsil diye adlandırılan Abasgia halkı, 546 yılında hristiyan, dah...

Abaran

Ermenistan`da akarsu; uzunluğu 170 km. Alagöz (Ermenice Aragats) dağının kuzey yamaçlarından doğar; doğudan dolanarak batıya doğru akar ve başkent Erivan`ın güneyinde Aras Nehri`ne karışır.

İzlanda'nın en uç noktaları

İzlanda`nın kuzey, güney, doğu ve batı yönlerinde en uç noktalarını gösteren liste :

Rupel

Rupel, Belçika'da ırmak. Anvers'in güneyinde ulaştığı Escaut'un 12 km uzunluğundaki koludur.

Küçükçekmece Gölü

Küçükçekmece Gölü, Marmara Bölgesi'nde, İstanbul'da Küçükçekmece ile Avcılar ve Esenyurt ilçeleri arasında yer alan göl. İstanbul'un 15 km Batısında, deniz seviyesinde yer alır.

Kül Tigin Yazıtı

Kül Tigin yazıtları Moğolistan`da Orhon Irmağı yakınlarında bulunmaktadır. Kül Tigin ve Bilge Kağan yazıtları arasındaki uzaklık yaklaşık olarak bir kilometredir. Yazıtlar İskandinav runik harflere benzeyen Köktürk yazısı ile yazılmıştır.