Etiket: Kolera

LifeStraw

LifeStraw, Danimarka kökenli Vestergaard Frandsen Group tarafından geliştirilen bir sosyal sorumluluk projesidir.

Kolera Risalesi

Kolera Risalesi, 1820 yılında Hindistan`da başlayan ilk kolera pandemisi (salgını) için yazılmıştır. O günkü koşullar dolayısıyla İstanbul`a 1931`de ulaşmıştır.

Kolera (anlam ayrımı)

* kolera, ``Vibrio cholerae`` isimli bakterinin neden olduğu bağırsak enfeksiyonuna bağlı olan, akut ve şiddetli ishal ile seyreden bir hastalıktır.

Abluka alarm

Abluka alarm 2000 yılında kuruluş olup profesyonel olarak rap müzik yapmaktadır. Grup Laedri ve Savaş`tan meydana gelmektedir.Abluka Alarm yapmış olduğu çalışmaları 2003 yılından itibaret, Samsun ve dışındaki bir çok konser ve etkinlikte kendilerini göste...

Pandemik

Pandemiler veya pandemik hastalıklar, bir kıta, hatta tüm dünya yüzeyi gibi çok geniş bir alanda yayılan ve etkisini gösteren salgın hastalıklara (epidemi) verilen genel addır.

Joseph Bazalgette

Joseph Bazalgette (1819 - 1891)

Serotip

Bakteri ve virüslerin alt tür seviyesindeki birbirinden farklı çeşitlemelerine serovar veya serotip adı verilir. Bu, özellikle epidemiyoloji için önemlidir.

Osman Nuri Eralp

Profesör doktor Osman Nuri Eralp (1876 - 1940, İstanbul), Türk bakteriolog ve veterinerdir. Tahsilini İstanbul`da Mekteb-i Tıbbiye-i Mülkiyeyi (Sivil tıp fakültesini) bitirdikten sonra Paris Sorbonne ve Institut Pasteur`de tamamlamıstır.

Oksitetrasiklin

Oksitetrasiklin, Streptomyces rimosus tarafından üretilen Oksitetrasiklin bulunan ikinci tür tetrasiklin sınıfı antibiyotiğidir. Geniş spektrumlu olduğu için birçok farklı enfeksiyonun tedavisinde kullanılır.