Etiket: Kültür Bakanlığı

Ankara Üniversitesi Eğitim Bilimleri Fakültesi Oyuncak Müzesi

Ankara Üniversitesi Eğitim Bilimleri Fakültesi Oyuncak Müzesi, 20 Nisan 1920`de açılan Türkiye`nin ilk oyuncak müzesidir. Halen Ankara Üniversitesi bünyesinde ve Kültür Bakanlığı denetiminde hizmet vermeyi sürdürmektedir.

İnönü Savaşları Karargah Müzesi

İnönü Savaşları Karargah Müzesi, Eskişehir`in 25 km batısındaki İnönü ilçesinde bulunmaktadır. 1 Nisan 2001`de ziyarete açılmıştır.

Bina (oyun)

Behiç Ak`ın bu oyunu ilk kez 1984/1985 sezonunda İstanbul Devlet Tiyatrosu`nda sahnelenmiştir. Ayrıca bu oyun yazarına 1983 Kültür Bakanlığı özel ödülü de kazandırmıştır.

Ateş Üstünde Yürümek (film)

Yavuz Özkan'ın aynı adla yazdığı hikâyeden beyaz perdeye aktarılmıştır.Kültür ve Turizm Bakanlığı ve Eurimages'in katkılarıyla gerçekleştirilmiştir.Gösterime giriş tarihi : 27 Aralık 1991

Ahmet Şerif

Ahmet Şerif (Şerifov) (Ahmet Şerif Şerefli) (d.

40 Hadis

Her konudan bir hadis alınarak veya belli bir konuda meydana getirilmiş eserlerdir. Buna temel olan hadis ise şudur: "Kim kırk hadis ezberlerse, Allah onu fakihler ve alimler topluluğuyla diriltir" (Keşfulhafa, 2:246). 40 rakamının literatürde ö...

İsmail Kahraman (gazeteci)

İsmail Kahraman (d. 1960, Giresun), Türk gazeteci ve belgeselcidir.

Çevbir

Çevbir (tam adı: Çevirmenler Meslek Birliği), Mayıs 2006 tarihinde Türkiye'deki kitap çevirmenlerinin meslek birliği olarak kurulmuş, 2010 itibariyle işleme eser sahibi tüm çevirmenleri kapsayacak şekle getirilmiştir.

Turizm Rehberliği

Turizm Rehbeliği, yerli ve yabancı turistlere seyahat esnasında eşlik eden, gittikleri yerleri tanıtan kişidir. Turizm Rehberleri Kültür Bakanlığı` na bağlı olarak çalışan kişilere denir.

Trabzon Müzesi

Trabzon Müzesi olarak düzenlenen konak, Zeytinlik Caddesi`nde 1900`lü yılların başlarında (1898-1913) Banker Kostaki Teophylaktos tarafından konut olarak yaptırılmıştır. Konağın mimarlarının ismi tespit edilememiştir. Ancak mimarlarının İtalyan olduğu bel...

Mürsel Öztürk

Mürsel Öztürk, 1947 yılında Hacıbektaş`ın Engel köyü nde doğdu. İlkokulu aynı köyde, ortaokulu Hacıbektaş Ortaokulu`nda, Liseyi Ankara Yıldırım Bayazıt Lisesinde bitirdikten sonra 1966 yılında girdiği Ankara Üniversitesi Dil ve Tarih-Coğrafya Fakültesi Kl...

Bursa Devlet Türk Sanat Müziği Korosu

Bursa Devlet Türk Sanat Müziği Korosu, Bursa`da 1991 yılından beri faaliyet gösteren Kültür Bakanlığı`na bağlı bir korodur.