Etiket: II. Abdülhamit

Kalem dergisi

Kalem, Türkçe-Fransızca olarak İstanbul'da 3 Eylül 1908-29 Haziran 1911 yılları arasında yayımlanmış olan haftalık mizah dergisi. Çağdaş Türk mizahı ve karikatürünün öncüsü olarak sayılan dergi.

Kalem (dergi)

Kalem, Türkçe - Fransızca olarak İstanbul`da 3 Eylül 1908 - 29 Haziran 1911 yılları arasında yayımlanmış olan haftalık mizah dergisi. Çağdaş Türk mizahı ve karikatürünün öncüsü olarak sayılan dergi.

Hatice Sultan

Hatice Sultan Osmanlı tarihinde adı geçen Hatice adını taşıyan birden fazla padişah eşi veya kızı anlamına gelebilir:

Esma Sultan (Abdülaziz'in kızı)

Esma Sultan (d. 1873 - ö.

Elza Niyego Olayı

Elza Niyego Olayı, Türkiye`de Elza Niyego adındaki Yahudi bir genç kızın aşkına karşılık vermediği bir eski emir subayı tarafından 1927 yılında öldürülmesi ve buna bağlı olarak çıkan olaylara verilen genel addır.

Celâl Sahir Erozan

Celâl Sahir Erozan, (29 Eylül 1883, İstanbul - 16 Kasım 1935). Türk şair, yazar, yayıncı ve politikacı.

Bilecik Saat Kulesi

Bilecik Saat Kulesi; II. Abdülhamit döneminde Bilecik`te yapılmış saat kulesidir. Bilecik`e hakim bir tepe üzerindeki Anadolu Lisesi`nin bahçesindedir. Giriş

Ayşe Sultan

Ayşe Sultan (Osmanoğlu) (d.1887, İstanbul -ö.10 Ağustos 1960, İstanbul), Osmanlı Sultanı II. Abdülhamit`in kızıdır. 1960`ta ``Babam Sultan Abdülhamid`` adıyla yayımladığı hatıralarıyla ün kazanmıştır. Annesi Dördüncü Kadınefendi Müşfika Hanımefendi`dir (1...