Etiket: Hermes

Autolycus

Autolycus (Yunanca Αὐτόλυκος), Yunan mitolojisinde, Chione ve Hermes`in oğludur. Aynı zamanda Antiklea`nın babası olup Odysseus`un dedesidir. Autolycus hırsızlığı ile tanınmıştı, Sisyphus`un sürülerinin yanı sıra torunu Odysseus`un Truva savaşın...

Argos Panoptis

Argos Panoptis (Yunanca Άργος Πανόπτης), Yunan mitolojisinde nemf İo'nun kardeşi, yüz gözlü bir canavardır. Panoptis sıfatı herşeyi gören anlamını taşır ve etkin bir gözetmen olduğunu gösterir, zira uykudayken bile birkaç gözü açık kalır.

Thot

Hermes-Thot (Yunanca: Hermes Trismegistos, Latince: Mercurius ter Maximus), eski Mısır metinleri üzerinde çalışan araştırmacılara göre Hermes adı, hem bir ilahın, hem yaşamış bir bilgenin, hem de bir rahip sınıfının adıdır.

Merkür (mitoloji)

Merkür, önemli bir Roma tanrısıdır. O maddi kazanç, ticaret, belagat (ve dolayısıyla şiir), mesajlar / iletişim (kehanet dahil), gezginler, sınırlar, şans, hile ve hırsızların tanrısıydı.

Hırsızlar (liste)

Hırsızların listesi

Hermes Trismegistus

Hermes-Thot (Yunanca: Hermes Trismegistos, Latince: Mercurius ter Maximus), eski Mısır metinleri üzerinde çalışan araştırmacılara göre Hermes adı, hem bir ilahın, hem yaşamış bir bilgenin, hem de bir rahip sınıfının adıdır.

Hermaphroditus

Hermaphroditus Hermes ile Aphroditus`un oğludur. Birgün Karia`da bir gölde yıkanırken güzelliğine tutulan göl perisi Hermaphroditus`a sarıldı ve tanrılardan kendi vücuduyla onunkini birleştirmesini istedi. İstek gerçekleşince ortaya çift cinsiyetli bir ya...

Hamaksya

Hamaksya, Antalya il sınırları Alanya ilçesi yakınlarındaki antik kent.

İo (mitoloji)

İo (Yunanca Ιώ), Yunan mitolojisinde nehir tanrısı İnahos`un kızıdır.İo`dan hoşlanan Zeus, onu eşi Hera`dan gizlemek amacıyla bulutlar arkasına saklar. Ancak Hera yine de şüphelenip olay yerine gelir.

Ülker (mitoloji)

Ülker (Yunanca: Πληιόνης) Yunan mitolojisinde Artemis`in arkadaşları olan, Titan Atlas ve deniz perisi (nemfi) Pleione`nin yedi kızı. Kalypso, Hyas, Hyadeler ve Hesperidler`in kız kardeşleridirler.

Ölülerin Kayıkçısı

Kharoon ya da Kharon (Ölülerin Kayıkçısı). Kharon ölü ruhlarına Acheron ırmağını geçirtmek için para alır o nedenle ölülerin ağzına bir metelik konurdu.

Sisifos

Sisifos (Yunanca Σίσυφος; İngilizce: ``Sisyphus``), Yunan Mitolojisinde, Yeraltı Dünyasında sonsuza kadar büyük bir kayayı bir tepenin en yüksek noktasına dek yuvarlamaya mahkum edilmiş bir kraldır. Sisifos ismi geleneksel olarak ``sophos`` (bilge)...