Etiket: Hera

Heusha

Heusha, Ares`le olan yakın ilişkisiyle bilinen mitolojik kahraman. Her türlü kader imini yok sayan annesi Hera`nın Zeus`a sabrıyla evliliği kutsallaştırmış olmasına karşın, Heusha, Ares`in öncelikle olgunlaşmasını bekleyerek onun özgür iradesini etkilemey...

Argo (gemi)

Argo, Yunan mitolojisinde İason ile Argonotların Altın Post’u ele geçirmek üzere İolkus kentinden yola çıktıkları geminin adıdır. Argo gemisi, Argus adında bir tersane işçisi tarafından yapıldı.

Argos Panoptis

Argos Panoptis (Yunanca Άργος Πανόπτης), Yunan mitolojisinde nemf İo'nun kardeşi, yüz gözlü bir canavardır. Panoptis sıfatı herşeyi gören anlamını taşır ve etkin bir gözetmen olduğunu gösterir, zira uykudayken bile birkaç gözü açık kalır.

Hippolyta

Hippolyta, Yunan Mitolojisinde babası Ares tarafından kendisine verilen sihirli korseyi giyen Amazon kraliçesi olarak bilinmektedir.

Geryon

Geryoneus (Geryones, Geryon) Chrysaor ve Callirhoe'nun oğlu, ve Batı Akdeniz'de Erytheia adasında hüküm sürmekte olan korkunç bir titandı. Geryoneus 3 başa, 6 adet kola ve 3 adet ayrı vücuda sahip bir savaşçı görünümündeydi.

İo (mitoloji)

İo (Yunanca Ιώ), Yunan mitolojisinde nehir tanrısı İnahos`un kızıdır.İo`dan hoşlanan Zeus, onu eşi Hera`dan gizlemek amacıyla bulutlar arkasına saklar. Ancak Hera yine de şüphelenip olay yerine gelir.

Rüzgarlı Mimas

Karaburun'un MÖ 4000 yıllarına kadar dayanan mitolojik adı. Homeros'un ünlü eseri "Odysseia"' da Rüzgarlı Mimas olarak geçen "Mimas Dağı", Mordoğan-Karaburun arasındaki bugün Bozdağ diye adlandırdığımız dağdır.

Juno (mitoloji)

Juno, Iuno, (Latince: IVNO) Roma mitolojisinde baş tanrı Jüpiterin kız kardeşi ve eşi, aile ve doğum başta olmak üzere birçok alanda tezahürü ve ilgisi bulunan, eski ve güçlü bir tanrıçaydı. Yunan mitolojisindeki Hera'nın Roma mitolojisindeki dengi olarak...

Heraion

Heraion, Antik Yunanistan'da tanrıça Hera'ya adanmış tapınak veya ibadet mekânlarına verilen isim.

Hephaistus

Hephaistos, Yunan mitolojisinde Zeus ile Hera'nın oğlu, Afrodit ve Kharis'in eşi. Tanrılar ve kahramanlar için demircilik zanaatıyla uğraşarak silahlar ve zırhlar üreten ateşler tanrısı.

Hephaestos

Hephaistos, Yunan mitolojisinde Zeus ile Hera'nın oğlu, Afrodit ve Kharis'in eşi. Tanrılar ve kahramanlar için demircilik zanaatıyla uğraşarak silahlar ve zırhlar üreten ateşler tanrısı.

Dini mimari

İnsanoğlu varoluşundan bu yana varlığının kaynağını bulmaya çalışmıştır ve bu başlangıcı bulma arayışı bir yaratıcıya inanma ve tapınma ihtiyacını da beraberinde getirmiştir. Yaratıcısına bağlılığını yerine göstermek için ibadet eden insan ibadetini yerin...

Sisam

Sisam (Yunanca'da Samos, Σάμος) Yunanistan'da, Ege Denizi'nde, Dilek Yarımadası'nın karşısında bir adanın, bu adanın en büyük yerleşim merkezi olan şehrin ve merkezi bu şehir olan ve Sisam adasını ve yanıbaşındaki Ahikerya (Yunanc...

Kronus

Cronos yada Kronos, Yunan mitolojisinde titanların başıdır. Babası Uranus ve annesi Gaia'dır.

lucina

Lucina, Roma mitolojisinde doğum tanrıçasıdır. Daha sonraları, evlilik, aile ve doğum tanrıçası olan Juno`ya (Yunan mitolojisinde Hera) hitaben kullanılan bir isim olmuştur.