Etiket: Galya

Quintus Pedius

Quintus Pedius (? - M.Ö. 43 sonu) Roma Cumhuriyeti döneminde yaşamış olan Romalı general. Pedius, Marcus ya da Quintus Pedius`un oğlu ve aynı zamanda ünlü Romalı dikatatör Jül Sezar`ın da yeğeniydi.

Marcus Junius Brutus

Marcus Junius Brutus (MÖ 85 – MÖ 42), veya Quintus Servilius Caepio Brutus, Romalı askerî ve politik lider.

Lucius Vorenus (Rome dizisi karakteri)

Lucius Vorenus Rome dizisinde yer alan kurgusal karakter. Antik Roma ordularının 13.Lejyonu askerlerinden biri olup, ismi Titus Pullo ile birlikte Roma Hükümdarı Jül Sezar'ın (tam adı Gaius Julius Caesar) anılarında da geçmektedir.

Lucius Virginius Rufus

Lucius Virginius Rufus (15-97), Comum yakınlarında doğan ve üç kez (63, 69, 97) Konsüllük yapmış olan Romalı vatansever ve asker. Nero'nun saltanatında (68), Yukarı Germanya eyaleti valisi olduğu sırada, Galyadaki Julius Vindex'in isyanını bastırmış ve bi...

Lucius Tarquinius Superbus

Lucius Tarquinius Superbus (Gururlu Tarquin ya da II. Tarquin olarak da bilinir) Roma Krallığının yedinci ve son Roma Kralı.

Lucius Cornelius Balbus

Lucius Cornelius Balbus (amcası ``Lucius Cornelius Balbus``dan ayırt edebilmek için "Küçük" (Minor) olarak adlandırılır), Amcası ile aynı zamanda Roma yurttaşlığı kazanmış olan Romalı general.

Cisalpina Galya

Cisalpine Galya (Latince: Gallia Cisalpina, "Alpler'in bu tarafındanki Galya" anlamına gelir.) Günümüzde İtalya topraklarında bulunan (Emilia-Romagna, Friuli-Venezia Giulia, Liguria, Lombardiya, Piedmont, Trentino-Alto Adige/Güney Tirol ve Veneto da dahil...

Arverniler

Arverniler Kelt medeniyetine bağlı Galyalı bir halk olarak biliniyor. Bu Galya halkının en tanınmış ismi Roma işgaline karşı en son büyük ayaklanmayı başlatan ama Alesia'da MÖ 52 yılında yenilen Vercingetorix'tir.

Arverni

Arverniler Kelt medeniyetine bağlı Galyalı bir halk olarak biliniyor. Bu Galya halkının en tanınmış ismi Roma işgaline karşı en son büyük ayaklanmayı başlatan ama Alesia'da MÖ 52 yılında yenilen Vercingetorix'tir.

Ara Pacis

``Ara Pacis Augustae`` (Latince, "Görkemli Barışın Sunağı"; bilinen adı ``Ara Pacis``), Roma tanrıçası olarak tahayyül edilen Barış`a adanmış sunak. Sunak, Roma İmparatoru Augustus tarafından (ya da onun için) sipariş edilmiş ve İ.Ö. 30 Ocak 9 t...

Travian

Travian Online Oyunu Web Tabanlı bir çeşit strateji ve savaş oyunudur. 2003 yılından bu yana hizmet veren oyunda birçok güncelleme yapılmış ve bu güncellemeler ile oyunda çok köklü olmasada bir dizi değişiklikler yapılmıştır.

Osetler

Osetler, (Osetçe:ирæттæ, irættæ) Osetya'nın yerli bir etnik grubu olan İranî halktır. Oset, Gürcülerin bu halka verdiği isimdir.