Etiket: Gönen

Kocapınar, Gönen

Kocapınar, Balıkesir ilinin Gönen ilçesine bağlı bir köydür.

Hafızhüseyinbey, Gönen

Hafızhüseyinbey Köyü, Gönen`e 18 km, Sarıköy`e 7 km mesafede tepelerin eteğinde kurulmuş bir köydür. Eski adı Elbizlik`tir. Dereköy, Geyikli, Armutlu ve Sarıköy`e komşudur.

Gökçesu, Gönen

Gökçesu köyü Balıkesir ili Gönen ilçesine bağlı köy.

Cavidiye

Asmalıdere, Balıkesir ilinin Gönen ilçesine bağlı eski adı Cavidiye olan 'dir. Köy kurulduğu sırada kaymakamın adından geldiği söylenmiştir.

Bostancı, Gönen

Bostancı, Balıkesir ilinin Gönen ilçesine bağlı eski adı Yortan olan bir köy. Yortan, Osmanlı arşiv kayıtlarına göre Oğuzların Avşar boyuna mensup bir aşirettir.

Balıkesir Mutfağı

Balıkesir mutfağı, Balıkesir ve çevresine ait yemek kültürü. Balıkesir ili, Türkiye'nin Marmara ve Ege bölgeleri arasında geçiş konumunda bulunan geniş coğrafyaya sahip bir ildir.

Asmalıdere, Gönen

Asmalıdere, Balıkesir ilinin Gönen ilçesine bağlı eski adı Cavidiye olan 'dir. Köy kurulduğu sırada kaymakamın adından geldiği söylenmiştir.

Agonya

Avunya, (Osmanlıca: آ غو نيه; Ağunya) Çanakkale'nin Yenice ilçesinden Balıkesir'in Gönen ilçesine kadar olan ve Kazdağları’nın arkasındaki bölgeye verilen isim. Avunya bugünkü Kayatepe eski adıyla Engeci olan köyden başlamaktadır.

Bayramiç, Gönen

Bayramiç Balıkesir ilinin Gönen ilçesine bağlı bir köydür.

Ayhan Songar

Prof. Dr. Ayhan Songar, (d. 1927, Gönen - ö. 2 Temmuz 1997, İstanbul) Cerrahpaşa Tıp Fakültesi Psikiyatri Ana Bilim Dalı`nın kurucusu olup, otuz dört yıl kürsünün başkanlığını yapmıştır. Çağdaş psikiyatrinin de kurucuları arasında yer alan Ayhan Songar, a...

İrfan Solmazer

İrfan Solmazer (d. 1925 Gönen), Türk asker ve siyasetçi.