Etiket: Bulgar

Stoyan Zagorçinov

Stoyan Zagorçinov (Стоян Загорчинов; 1889, Plovdiv-1969, Sofya) Bulgar yazar. Bulgaristan`ın ilk sosyo-tarihi romanı olan ``The Last Day - The God`s Day`` `in yazarıdır. Zagorçinov aynı zamanda oyun, deneme, makale ve anılar yazmıştır.

Omurfakıh

Omurfakı veya Emirfakı olarak da bilinir, Bulgaristan`ın en eski camiilerinden biri burada bulunmaktadır. Camii kitabesinde yazılı olan tarih Osmanlıların Bulgaristan`ı fethetmeden öncekidir. Bazı rivayetlere göre cami Sarı Saltuklular zamanında kurulmuşt...

Makedonya Cumhuriyeti demografisi

Makedonya’nın demografik yapısı birçok açıdan çeşitlilik arz eder.

Karakondjul

Karakondjul, bir Bulgar mitoloji yaratığı. Türk folklorunde yaratığa verilen Türkçe isim ise Karakoncolos`dur. Geceleri insanlar uyurken ve dışarda kimseler yokken, etrafta gezdiğine inanılır.

I. Nikephoros

I. Nikephoros (Yunanca; Νικηφόρος Α΄, NikÄ“phoros I) (ö. 26 Temmuz 811), 802 yılından öldürüldüğü yıl olan 811`e kadar hüküm sürmüş Bizans imparatoru. 807-809 arasında Bizans`ın kuzey sınırlarına saldıran Bulgarlar üzerine seferler düzenledi. 8...

Dimitar Berbatov

Futbol biyografi

Yeni Işık

Yeni Işık (Hова Cветлина-Nova Svetlina), 1945-1969

Vırbitsa

Köpekköy veya Vǎrbica (Kiril: Върбица), Bulgaristan'ın Şumnu iline bağlı bir ilçesidir. Ekonomisi çoğunlukla tarım ve hayvancılığa dayanır.

Varbiça

Köpekköy veya Vǎrbica (Kiril: Върбица), Bulgaristan'ın Şumnu iline bağlı bir ilçesidir. Ekonomisi çoğunlukla tarım ve hayvancılığa dayanır.