Etiket: Baykal Gölü

Noin-Ula Kurganı

Noin-Ula Kurganı (Noyon-Uul), Moğolistan'ın kuzey kesiminde Noin-Ula'de bulunan Hiung nulara ait sanat eserlerinin ortaya çıkarıldığı kurgan. Noin-Ula kurganı Albay P.K.

Baykal Dağları

Baykal Dağları (Rusça: Байкальский хребет) Rusya Federasyonu'nun Sibirya bölgesinde yer alan, aynı adlı Baykal Gölü'nün kıyılarından yükselen dağ grubudur. Sayan Dağları ile birlikte, Orta Sibirya Ovası'nın güneydeki bitimini oluşturur.

Türk-Arap İlişkileri

Türk kavimleri ile Araplar arasındaki ilişkiler Cahiliye devrinde İpek Yolu vasıtasıyla ticaret ile sınırlıydı.

Soyuz 5

Soyuz 5 Sovyetler Birliği tarafından 15 Ocak 1969'da fırlatılan uzayaracı.

Soyuz 4

Soyuz 4, Sovyetler Birliği'nin 14 Ocak 1969'da Vladimir Şatalov komutasında fırlattığı uzayaracı. Görevin amacı Soyuz 5 ile kenetlenmek ve o araçtan iki uzayadamını alarak dünyaya dönmekti.

Selenge

Selenge (ya da Selenga) (Rusca: Селенга; Moğolca: Сэлэнгэ гол, Сэлэнгэ мөрөн, Buryatça: Сэлэнгэ гол) ırmağı Moğolistan'da doğarak Rusya'da Baykal Gölü'ne dökülür. Uzunluğu 1024 km, havzası ise 447.000 km2'dir.

Ulan Ude

Ulan Ude (Buryatça Улаан-Үдэ Ulaan-Üde ; eski yazı: ᠤᠯᠠᠭᠠᠨᠦᠳᠡ , Moğolca: Улаан-Үд, Rusça: Улан-Удэ), Rusya Federasyonu'nunun Sibirya bölgesindeki, Buryat Özerk Cumhuriyeti'nin başkenti. Batısında, Baykal Gölü, Irkutsk, güneyinde Moğolistan yer almaktadır.

Lena Irmağı

Lena Irmağı, Baykal Gölü'nün 20 km batısında, Orta Sibirya plâtosunun güneyindeki Baykal Dağları'nda 1640 m yüksekte doğar. Lena Irmağı, Kirenga ve Vitim ırmakları ile birleşerek kuzeye doğru akar.

Sakalar

Sakalar Orta Asya'da ve Doğu Avrupa'da yaşamış atlı göçebe bir İran halkıdır. Sakaların Türk halkı olduğuna dair iddialar bulunmaktadır.

Lena Nehri

Lena Nehri, Baykal Gölü'nün 20 km batısında, Orta Sibirya plâtosunun güneyindeki Baykal Dağları'nda 1640 m yüksekte doğar. Lena Irmağı, Kirenga ve Vitim ırmakları ile birleşerek kuzeye doğru akar. Yakutsk'dan içeri girerek Olyokma Irmağı ile birleşir ve o...