Etiket: Basel

EasyJet

easyJet, Yunanlı girişimci Stelios Haji-Ioannou tarafından 1995 yılında İngiltere'de kurulmuş bir ekonomik havayolu şirketidir. Firma Avrupa’nın birçok önemli ticaret ve eğlence merkezini birleştiren, düşük tarifeli hizmetleri ile tanınmaktadır.

Wolfgang Borchert

Wolfgang Borchert (d. 20 Mayıs 1921 Hamburg; ö. 20 Kasım 1947 Basel) Alman yazar. Borchert, II. Dünya Savaşı sonrası yapıtlarıyla modern Alman edebiyatının en önde gelen yazarları arasında yerini almıştır.

Matthäus Merian

Matthäus Merian (22 Eylül 1593; Basel 19 Haziran 1650; Bad Schwalbach), bakır işlemeci ve yayıncı. Lise eğitiminin ardından Zürihli bakır işleme ustası Friedrich Meyer'den dersler almaya başladı.

Jean Arp

Hans Arp olarak da bilinir. (d. 16 Eylül 1887, Strasburg, Almanya - ö. 7 Haziran 1966, Basel, İsviçre)

Desiderius Erasmus

Desiderius Erasmus, 1466-1536 yılları arasında yaşamış olan, Kuzey Avrupa Rönesans'ının önemli ustası ve klasik edebiyat araştırmacısı, hümanist bilgin ve ilahiyatçı.

Birinci Siyonist Kongre

I. Siyonist Kongre (הקונגרס הציוני הראשון ),29 Ağustos 1897 yılında Basel'de Theodor Herzl liderliğinde toplanan kongre. Kongreye tüm dünyadan yaklaşık 200 delege katılmıştır.

UBS AG

UBS, merkezi İsviçre'nin Zürih ve Basel kentlerinde bulunan bir banka ve dünyanın en büyük finans şirketlerinden biridir. Kişiye özel bankacılıkta (Private Banking) yönetilen aktif toplamı miktarına göre dünyanın en büyük "Private Bank" idir.

Rhein ırmağı

Ren Nehri, İsviçre Alplerinde doğup, Lihtenştayn ve Fransa, sınırlarından; Almanya ve Hollanda topraklarından geçtikten sonra Rotterdam' da Kuzey Denizi’ ne dökülen 1230 km uzunluğuyla Batı Avrupa’ nın en önemli nehirlerinden biri. 883 km'si gemi ulaşımın...