Etiket: Bahai

Yahya (Peygamber)

Yahya (Arapça: يحيى بن زكريا, İbranice: יוחנן המטביל, Latince: Ioannes Baptista, Yunanca: Ιωάννης ο Βαπτιστής) İsa'nın çağdaşı Yahudi vaiz ve peygamber. Zekeriya'nın oğludur.

Türkiye'de yaşayan etnik gruplar

Türkiye’de yaşayan etnik gruplar, birçok kategoride belirtilebilir. Türkiye birçok etnik grubu barındıran bir ülkedir.

İkan Kitabı

Kitab-ı İkan, yani İkan kitabı (Farsça:کتاب ایقان) Bahai inancının kutsal kitaplarındandır. Kitap 1862'de Bahailik'in kurucusu olan Bahaullah tarafından kaleme alınmıştır.

Seyyid Ali Muhammed

Seyyid Ali Muhammed (Bab), 19.yy`da doğan Babi inancının kurucusudur. Lakabı olan ``bab``, Arapça`da kapı demektir. 20 Ekim 1819`da İran`ın Şiraz şehrinde doğan Seyyid Ali Muhammed, küçük yaşta babasını (Seyyid Muhammed Rıza) kaybedince dayısının himayesi...

Osmanlı Reformcuları ve Bahailik

Osmanlı Reformcuları ve Bahailik

Mirza Hüseyin Ali

Bahai Dini`nin kurucusu ve peygamberidir. Adı Mirza Hüseyin Ali`dir. 1817`de İran`da Tahran`da bir vezirin ailesinde doğmuştur. Babası Mirza Buzurg-i Nuri, İran`ın Mazenderan eyaletinden olup, Şah`ın vezirlerinden biri idi. 23 Mayıs 1844`te 25 yaşındaki Ş...

Kitab-ı İkan

Kitab-ı İkan, yani ``İkan kitabı`` (Farsça:کتاب ایقان) Bahai inancının kutsal kitaplarındandır.

Jorge Amado

Jorge Amado Brezilyalı romancı (Pirangi, Bahia 1912). Başlangıçta kakao tarım işletmeleri sahipleri döneminde Bahai`daki yaşamı işleyen, toplumsal yergili romanlar yazdı. Daha sonra lirik, düşünce ve mizah yüklü bir üslupla kaleme aldığı ``Dona Flor e Seu...

Hz.Havva

Havva, değişik inançlarda ve İbrahimi Dinler'de ilk insan Âdem'in eşidir. Bu dinlere göre tüm insanlar Âdem ve Havva'nın çocuklarıdır.

Dünya vatandaşlığı

Dünya Vatandaşlığı, yeryüzünde yaşayan insanların tek bir tür olduğu düşüncesinden yola çıkarak, ırk, renk, dil, inanç ayrımı olmaksızın, Dünya üzerinde yaşayan insanların, gezegenin vatandaşları olduklarına inanması.

Amado, Jorge

Jorge Amado Brezilyalı romancı (Pirangi, Bahia 1912). Başlangıçta kakao tarım işletmeleri sahipleri döneminde Bahia'daki yaşamı işleyen, toplumsal yergili romanlar yazdı.

Bahaullah

Bahaullah (Mirza Hüseyin Ali). Bahai Dini'nin kurucusudur. 12 Kasım 1817'de İran Tahran'da bir vezirin ailesinde doğmuştur. 1863'te Bağdat'ta peygamberliğini ve yeni dinin prensiplerini açıkladı. Geçmiş çağlardan beri eski peygamberlerin vaad ettikleri dö...

dünya vatandaşı

Dünya vatandaşlığı, yeryüzünde yaşayan insanların ırk, renk, dil ve inanç ayrımı olmaksızın dünyanın vatandaşları olduğu fikri veya bundan doğan kimliktir. Tarihte bilinen ilk dünya vatandaşları arasında Sinoplu Diyojen yer almaktadır.

báb

Seyyid Ali Muhammed (Bab) (Farsça: سید علی محمد باب Seyyed Ali Mohammad Bāb), Ekim 1819'da doğan Babi inancının kurucusudur. Lakabı olan bab, Arapça'da kapı demektir.