Etiket: Aleksandr Hanjonkov

Sergey Eyzenşteyn

Sergey Mihayloviç Eyzenşteyn (Rusça: Сергей Михайлович Эйзенштейн) (23 Ocak 1889 Riga - 10 Şubat 1948 Moskova) Sovyet sinema yönetmeni ve kuramcısı.

Aleksandr Nevskiy (film)

Aleksandr Nevskiy (Rusça: Александр Невский) Sergey Eisenstein ve Dimitri Vasiliev’in yönettiği 1938 yılında Mosfilm stüdyolarında çekilen ve baş rolünü Nikolay Çerkasov’un oynadığı film.

Askerin Türküsü

Bir Askerin Türküsü (Rusça: Баллада о солдате / Ballada o soldate), Grigori Çukhray'ın yönettiği 1959 Mosfilm yapımı II. Dünya Savaşı sırasında bir Sovyet askerini anlatan savaş, drama filmi.

Aleksandr Ptuşko

Aleksandr Lukiç Ptuşko (Александр Лукич Птушко; d. 19 Nisan (O.S. 6 Nisan) 1900, Lugansk - ö. 6 Mart 1973) Ukraynalı, Sovyet, çizgi filmler ve fantastik filmler çeviren yönetmenidir.

Aleksandr Petroviç Dovjenko

Aleksandr Petroviç Dovjenko (Ukraynaca: Олександр Петрович Довженко, Rusça: Александр Петрович Довженко) (10 Eylül 1894 - 25 Kasım 1956) yazar prodüktör ve yönetmen. Sovyetler Birliği`nin Sergey Pudovkin`l...

Aleksandr Nevski

Aleksandr Nevski (Rusça : Алекса́ндр Яросла́вич Не́вский Aleksandr Yaroslavich Nevskij; 30 Mayıs 1220, Gorodets, Yaroslavl Oblastı - 14 Kasım 1263), Novgorod'un Büyük Prensi ve Rus savaş kahramanı. Önce Novgorod sonra da I.

Aerograd

Uzay Şehri (Rusça - Аэроград); Air City - Frontier) Ukraynalı yönetmen Aleksandr Dovjenko Petroviç tarafından yönetilen 1935 Sovyet yapımı bilim kurgu film. Film Mosfilm ve Aleksandr Dovjenko Film Stüdyoları ortak yapımıdır.