Etiket: 1726

William Cullen

William Cullen (15 Nisan 1710 - 5 Şubat 1790) İskoç doktor.

Esma Sultan (III. Ahmet'in kızı)

'Esma Sultan (d. 14 Mart 1726 - ö.

Satranç oyuncuları listesi

Satranç oyuncularının bazıları meslek olarak satranççı olmayı seçenler ve bazıları da başka alanlarda ün kazanmış olup, satranca olan ilgileri bilinen kişilerdir.

Museu Nacional dos Coches

Museu Nacional dos Coches, (Ulusal At arabası Müzesi), Portekiz'in başkenti Lizbon'da bulunan bir müzedir. Müze dünyadaki en geniş kraliyet at arabaları koleksiyonuna sahiptir.

I. Hüseyin

I. Hüseyin (Sultan), Şah Sultan Hüseyin (1668 - 1726), 1694-1722 arasında İran şahı, Safevi hanedanının son bağımsız hükümdarı. Devlet yönetimindeki zayıflığıyla hanedanın çökmesine neden olmuştur.

Ünlü satranç oyuncuları

Ünlü satranç oyuncularının bazıları meslek olarak satranççı olmayı seçenler ve bazıları da başka alanlarda ün kazanmış olup, satranca olan ilgileri bilinen kişilerdir.

Gökmenzade Hacı Çelebi

Gökmenzade Hacı Çelebi (Bursalı Gökmenzade Hacı Çelebi veya Hacı Çelebi şeklinde anılır; tam ismi Gökmenzade Seyyid Hüseyin Rifat Efendi'dir) özellikle 19. yüzyılda güneydoğu Marmara Bölgesi'nde büyük yıkım yaratmış olan 1855 Bursa depremlerini ele aldığı...

Cedit Zincirli

Cedid Eşrefi, (Cedit Zolota), Osmanlı dönemindeki gümüş paralardan biridir. III.

Cedit Zencirli

III. Ahmet döneminde 1726`da Tebriz, Tiflis, ve Revan taraflarında bastırılan 24 ayar altın paralara verilen isim. Günümüzde kullanılan "tırtıl"a, o dönem "Zencir" dendiği için bu ismi almıştır.

Bursalı Gökmenzade Hacı Çelebi

Gökmenzade Hacı Çelebi (Bursalı Gökmenzade Hacı Çelebi veya Hacı Çelebi şeklinde anılır; tam ismi Gökmenzade Seyyid Hüseyin Rifat Efendi`dir) özellikle 19. yüzyılda güneydoğu Marmara Bölgesi`nde büyük yıkım yaratmış olan 1855 Bursa depremlerini ele aldığı...

1731

1731 yılı olayları, ölümler, doğumlar ve diğer önemli gelişmeler

1730

1730 yılı olayları, ölümler, doğumlar ve diğer önemli gelişmeler

1729

1729 yılı olayları, ölümler, doğumlar ve diğer önemli gelişmeler