Etiket: 1543

Johannes Aal

Johannes Aal, İsviçreli yazar ve ilahiyatçı (d. 1507, Bremgarten AG; ö. 28 Mayıs 1551, Solothurn)

Estergon

Esztergom [ˈɛstɛrgom] veya Estergon, kuzey Macaristan'da, başkent Budapeşte'nin 50 km kuzeybatısında, Komárom-Esztergom bölgesinde yer alan bir kenttir. Tuna Nehrinin sağ sahilinde bulunup sol sahilindeki Slovakya'nın Štúrovo (Osmanlı döneminde Ciğerdelen...

İskilip, Çorum

İskilip, Çorum ili'ne bağlı bir ilçe ve bu ilçe merkezinin adıdır. Tarihsel bir coğrafyanın adı olarak da kullanılır.

İmad

İmad (Direklibel), İskilip'e bağlı bir eski yerleşim birimidir. Zaman zaman İskilip ismi yerine de kullanılmış kökende antik bir yerleşmedir.

Türkiye Yahudileri

Türkiye'deki Yahudilerin tarihi, yaklaşık olarak 2400 yılı kapsar. Türkiye Yahudileri, Türkiye'de yaşayan başlıca gayrimüslim cemaatlerden biridir.

Türkiye'deki Yahudiler

Türkiye'deki Yahudilerin tarihi, yaklaşık olarak 2400 yılı kapsar. Türkiye Yahudileri, Türkiye'de yaşayan başlıca gayrimüslim cemaatlerden biridir.

Terrassa

Terrassa, Katalonya İspanya'da bulunan bir şehirdir.

Mayıs 24

24 Mayıs, Gregoryen Takvimi'ne göre yılın 144. (Artık yıllarda 145.) günüdür.

Kano (aile)

Kanō okulu (Japonca: 狩野派 Kanō-ha), Japon süslemeci ressamlar okuludur. Kurucuları Kanō Masanobu (1434-1530) ve oğlu Kanō Motonobu'dur (1476-1553).

Hans Holbein

Hans Holbein (genç) (d. 1497 – ö.

Ali Vasi Çelebi

Türk yazar ve hattat (Filibe ? - Bursa 1543). Dönemin bilginlerinden Abdülvasi Efendi'nin yanında yetişen (Vasi adı buradan kaynaklanır), Ali Vasi Çelebi (Vasi Alisi de denir) Hümayunname adlı yapıtıyla tanındı. Kelile ve Dimne çevirisi olan bu yapıtını K...

1548

1548 yılı olayları, ölümler, doğumlar ve diğer önemli gelişmeler