--}}

Emmy Ödülleri

Emmy Ödülleri, Amerikan televizyon yapımlarına verilen ödüldür. Peabody Ödülleri`ne benzer; fakat ondan farklı olarak daha fazla eğlence odaklıdır.

Emmy Ödülleri, Amerikan televizyon yapımlarına verilen ödüldür. Peabody Ödülleri`ne benzer; fakat ondan farklı olarak daha fazla eğlence odaklıdır.

Emmy Ödülleri birbiriyle bağlantılı fakat birbirlerinden tamamen ayrı üç kuruluş tarafından takdim edilir:
  • ``Academy of Television Arts and Sciences`` (Televizyon Sanat ve Bilimleri Akademisi) spor dışındaki ulusal prime time eğlence programlarını;
  • ``National Academy of Television Arts and Sciences`` (Ulusal Televizyon Sanat ve Bilimleri Akademisi) belgesel programlar ile spor, haber ve gündüz programlarını;
  • ``International Academy of Television Arts and Sciences`` (Uluslararası Televizyon Sanat ve Bilimleri Akademisi) ise Birleşik Devletler dışında üretilmiş programları ödül almak üzere belirler.


Emmy Ödülleri arasında en iyi bilineni Primetime Emmy Ödülleri`dir. (bunlardan bazıları "Yaratıcı Sanatsal Emmy Ödülleri" ve "Gündüz Programı Emmy Ödülleri" olarak sınıflandırılır.)

Tarihçesi

İlk Emmy Ödülü 25 Ocak 1949 tarihinde ``Hollywood Athletic Club`` isimli programa verilmiştir. "Emmy" adı, eski televizyon kameralarındaki kamera tüpü için kullanılan "immy" lakabının feminenleştirilmiş biçimiydi. Shirley Dinsdale ilk Emmy Ödül Töreni`nde ilk Emmy Ödülü`nü alma ayrıcalığına sahip olan ilk kişi oldu. Emmy Ödül heykelcikleri El Dorado, Kansas`ta bulunan El Dorado Correctional Facility adındaki özel şirket tarafından maksimum güvenlik önlemleriyle hazırlanmaktadır.

Elinde bir atom tutan kanatlı kadın heykelcikleri Emmy Ödülleri`nin ortaya çıkışının ardından televizyon akademilerinin televizyon bilim ve sanatını desteklemek ve yüceltmek hedefini simgelemeye başladı. Heykelcikteki kanatlar sanatın ilham perisini, atom ise bilimin elektronunu temsil etmektedir. Heykelcik televizyon mühendisi Louis McManus tarafından karısını model alarak dizayn edilmiştir.

Primetime Emmy Ödülleri Kategorileri

Kategori
En İyi Drama Dizisi
En İyi Komedi Dizisi
En İyi Mini dizi
En İyi Televizyon Filmi
En İyi Reality Şov-Yarışma Programı
Drama Dizilerinde En İyi Aktör
Komedi Dizilerinde En İyi Aktör
Mini dizi ya da Filmlerde En İyi Aktör
Drama Dizilerinde En İyi Aktris
Komedi Dizilerinde En İyi Aktris
Mini dizi ya da Filmlerde En İyi Aktris
Drama Dizilerinde En İyi Yardımcı Aktör
Komedi Dizilerinde En İyi Yardımcı Aktör
Mini dizi ya da Filmlerde En İyi Yardımcı Aktör
Drama Dizilerinde En İyi Yardımcı Aktris
Komedi Dizilerinde En İyi Yardımcı Aktris
Mini dizi ya da Filmlerde En İyi Yardımcı Aktris


Ayrıca BakınızLinklerKaynaklar

Vikipedi

İlgili konuları ara


Görüşler

Bu konuda henüz görüş yazılmamış.
Gürüş/yorum alanı gerekli.
Markdown kodları kullanılabilir.