--}}

Elena Dementieva

Tenis oyuncusu bilgi kutusu

Tenis oyuncusu bilgi kutusu |Oyuncu İsmi= Elena Dementieva |Resim= Elena Dementieva |Lakabı= |Ülke= flag|Rusya Rusya |Yaşadığı Yer= Moskova, Rusya |Doğum Tarihi= 15 Ekim 1981 |Doğum Yeri= Moskova, Rusya, Sovyetler Birliği flagicon|USSR |Boy= 1.80 m (5 ft 11 in) |Kilo= 64 kg (140 lb/10.1 st) |Profesyonellik= 25 Ağustos 1998 |Emeklilik= |Oyun Stili= Sağ; İki el backhand |Toplam Ödül Miktarı= $9,028,780 |Tekler Kariyeri (Gal-Mağ)= 434-223 |Toplam Tekler Kupaları= 9 WTA, 3 ITF |En Yüksek Tekler Sıralaması= No. 4 25 Ekim 2004 |Avustralya Açık Sonuçları= 4. tur (2002, 2005, 2007, 2008) |Fransa Açık Sonuçları= Final (2004) |Wimbledon Sonuçları= Çeyrek final (2006) |Amerika Açık Sonuçları= Final (2004) |Çiftler Kariyeri (Gal-Mağ)= 150 - 84 |Toplam Çiftler Kupaları= 6 WTA, 3 ITF |En Yüksek Çiftler Sıralaması= No. 5 14 Nisan 2003 |Güncelleme= 3 Mart 2008

Elena Vyacheslavovna Dementieva (Rusça: Audio|Elena_dementieva.ogg|Елена Вячеславовна Дементьева) ; (d: 15 Ekim, 1981, Moskova), profesyonel Rus tenis oyuncusu.

Tenis kariyeri

Dementieva`nın katıldığı ilk uluslararası tenis turnuvası 1997 yılında gerçekleştirilen Les Petit As Turnuvasıdır. Dementieva Fransa`da henüz 13 yaşındayken katıldığı bu turnuvayı kazanmayı bildi ve böylece WTA dünya sıralamasında ilk 500 içerisinde yer aldı. 1998 yılında profesyonel oldu ve 1999 yılında, dünya sıralamsında ilk 100 içerisine girdi.

1999-2002

1999 yılında düzenlenen FED Cup turnuvasında Rusya milli takıma adına yarışan Dementieva, finalde ABD milli takımından Venus Williams`ı 1-6,6-3 ve 7-6`lık üç set sonunda yenerek Rusya`yı şampiyonluğa ulaştırdı. Kariyerinin ilk Grand Slam çekilişlerini bu yıl gerçekleştirdi.Avustralya Açık, Fransa Açık ve Wimbledon turnuvalarına elemeler sonucunda Amerika Açık`a ise doğrudan katıldı. Dementieva ilk kez katıldığı Amerika Açık ve Fransa Açık turnuvalarında ikinci turda, Wimbledon`da birinci turda ve Amerika Açık`ta üçüncü turda elendi.

2000 yılı Dementieva`nın kariyerinde en güçlü olduğu yıllardan birisiydi. Tek bayanlarda, WTA dünya sıralamasında ilk 20 içerisinde yer alan oyuncularla 40 maç oynadı ve bu maçların 20`sinden galibiyetle ayrıldı. Bu yıl sonunda aldığı toplam ödül ise 600.000 Amerikan Doları`dır. Ayrıca Dementieva Amerika Açık`ta yarı final oynayarak, bu turnuvada yarı final oynayan ilk Rus bayan raket olarak tarihe geçmiştir. Bu finalde ise evsahibi sporcu Lindsay Davenport`a yenilmiştir.Amerika Açık sonrasında; Avustralya`nın Sidney kentinde düzenlenen 2000 Sidney Yaz Olimpiyatları`nda finalde ABD`li Venus Williams`a 6-2 ve 6-4`lük iki set sonunda yenilerek gümüş madalyanın sahibi olmuştur. Dementieva bu yılda WTA tarafından 2000 yılının en çok gelişme kaydeden oyuncusu seçilmiştir.

2001 yılı Dementieva`nın hızla yükselişe geçtiği bir yıldı. Bu yılda WTA dünya sıralamasında en iyi 20 bayan raket arasına girdi. Dementieva böylece 1997`nin Kasım ayından beri ilk 20 içerisinende yer alan ilk Rus raketti. Bundan 4 yıl önce ise ünlü Rus raket Anna Kournikova bunu başarabilmişti. Dementieva bununla birlikte bu yılda düzenlenen Avustralya Açık turnuvasında sakatlandı. Bu olaydan sonra Dementieva eski gücüne geri dönmek için servislerini değiştirmeye karar verdi hem bu olayın motivasyonunu arttıracağına inanıyordu. Ama düşündüğünün tam tersi oldu çünkü en iyi oyuncular içinde yer alan Dementieva bu oyuncular içerisinde en kötü servis atanıydı. Birçok çift hata yapıyordu. Birinci ve ikinci servislerinin hızı 50 mph`yi geçmiyiordu. MedalTop MedalSport | Bayanlar Tennis MedalCountry|RUS MedalSilver | 2000 Sidney | Tekler MedalBottom 2002 yılında Dementieva Slovakya`lı partneri Janette Husarova ile çift bayanlarda Amerika Açık turnuvasında şampiyonluğa ulaştılar ve bunun üzerine WTA yıl sonu turnuvasına çağrıldılar.Teklerde ise kariyerinde ilk kez dünyanın bir numaralı ismini yenmiş oldu.Rusya`da gerçekleştirilen Kremlin Cup`ta 1 numaralı isim Martina Hingis`i 6-2 ve 6-2`lik setlerle yenmeyi başardı.Aynı turnuvanın finalinde ise Jelena Dokic`e yenilerek turnuvanın ikincisi oldu.

2003

2003 yılında Dementieva; oynadığı önemli turnuvalarda, aralarında WTA dünya sıralamasında ilk 10 içerisinde yer alan oyuncular da dahil olmak üzere toplam 27 galibiyet aldı ve bu galibiyetlerin sonucunda aldığı ödül 900.000 Amerikan Doları`dır. İlk kez şampiyonluğa ulaştığı WTA Tour turnuvalarından Amelie Island şampiyonasında Amanda Coetzer, Daniela Hantuchova, Justine Henin ve o sırada dünya sıralamasında ikinci olan Lindsay Davenport`u geçerek şampiyonluğa ulaşmıştı. Art arda kazandığı turnuvalar olan Bali ve Pekin Açık Şampiyonaları`nın ikisinin finalinde de ABD`li oyuncu Chanda Rubin`i yenerek mutlu sona ulaştı. Dementieva 2003 yılının sonunda ilk kez WTA dünya sıralamasında ilk 10 içerisine girdi ve 8. sıraya yerleşti. Ayrıca Wimbledon çift bayanlar finalinde partneri Lina Krasnoroutskaya ile Venus ve Serena Williams kardeşlere yenilerek ikinci oldular.

2004

2004 yılında Dementieva hızla yükselişe geçti. Miami Açık`ın çeyrek finalinde Venus Williams`ı, yarı finalinde Nadia Petrova`yı yendi. Finalde daha önceden hiç yenemediği ve bu turnuvayı önceki yıllarda iki kere kazanmış olan Serena Williams`ı 6-1 ve 6-1`lik setlerle yenerek şampiyonluğa ulaştı. 5 Nisan`da, WTA dünya sıralamsında kariyerinin en yüksek derecesine ulaştı ve dünya altıncısı oldu. Onunla birlikte dünya sıralamasında beşinci sırada bulunan Anastasia Myskina ve dördüncü sırada bulunan Nadia Petrova, tenis tarihinde bir ilke imza attılar. Böylece ilk 10 içerisinde ilk kez 3 tane Rus yer aldı.

Mayıs`ta düzenlenen Fransa Açık`ta Dementieva kariyerinin ilk Grand Slam finalini oynadı. Finale gelmeden önce; dördüncü turda Lindsay Davenport`u, çeyrek finalde Amelie Mouresmo`yu ve yarı fianlde Paola Suarez`i eledi. Finalde ise vatandaşı Anastasia Myskina`ya yenildi. (Dementieva`nın koçu, Rusya`nın ilk Grand Slam finalisti Olga Morozova`dan sonra bir Grand Slam finalinde oynayan ilk Rus sporcular Anastasia Myskina ve Elena Dementieva`dır.)

Fransa Açık`ın ardından düzenlenen Wimbledon Açık Grand Slam turnuvasında birinci turda elenen Dementieva, Amerika Açık`ta final oynayarak kariyerinin ikinci Grand Slam finalini oynadı. Finale gelmeden önce Jennifer Capriati ve Amelie Mouresmo gibi önemli oyuncuları geçti. Finalde ise vatandaşı Svetlana Kuznetsova`ya yenilerek ikinci oldu. Amerika Açık`tan önce düzenlenen Hasselt ve Moskova Açık turnuvalarının finallerinde yine vatandaşı Anastasia Myskina`ya yenildi.

2005

2005 yılında Dementieva 6 yarı final oynadı. Bu yarı finallerden en önemlisi ise Amerika Açık`ta oynadığı yarı final maçıydı. Charleston Açık Turnuvası`nda final oynadı ama finalde Justine Henin`e yenildi. Philedelphia Açık Turnuvası`nın fianlinde ise Amelie Mouresmo`ya yenilerek ikinci oldu. Amerika Açık Turnuvası`nın çeyrek finalinde ABD`li oyuncu Lindsay Davenport`u 6-1, 6-1 ve 7-6`lık setlerle geçti. Böylece kariyerinde ikinci kez dünyanın bir numaralı ismini yenmeyi başardı. Bu turnuvanın yarı finalinde ise Mary Pierce`ı 3-6, 6-2 ve 6-2`lik setlerle yenilerek turnuvadan elenmiş oldu.Ayrıca Amerika Açık çift bayanlarda İtalyan partneri Flavia Palletta ile final oynayarak, çift bayanlarda ikinci kez aynı turnuvada final oynamış oldu.

Amerika Açık Turnuvası`ndan önce yapılan FED Cup`ta Rusya şampiyon olurken, finalde Fransa`yı 3-2`lik skorla yenen Rusya takımında Fransız takımının en iyi iki oyuncusu Mary Pierce ve Amelie Mouremo`yu yenerek takımına büyük katkı sağladı. Ayrıca sezon sonu yapılan, dünya sıralamsında ilk 10 içerisinde yer alan sporcuların katıldığı WTA Tour Şampiyonası`nın rubin turunda Amelie Mouresmo, Mary Pierce ve Kim Clijsters`e yenilerek hiç maç alamadan turnuvadan elendi.

2006

Hong Kong Açık`ta Kim Clijsters`e yenildikten sonra, Avustralya Açık`ın birinci turunda Julia Schruff`a yenilerek, sürpriz bir şekilde turnuvadan elendi. Bu turnuvadan sonra Tokyo`da düzenlenen Toray Pan Pacific Open`da şampiyonluğa ulaştı. Bu turnuvada, finale gelene kadar Katarina Srebotnik, Nicole Vaidisova ve Anastasia Myskina ile oynadı. Bu maçların hepsi zorlu mücadelelere sahne oldu ve hepsini üç set sonucunda yendi. Finalde ise o yıl tenise geri dönen dünyanın eski bir numarası Martina Hingis`i yendi. Hingis maçtan sonra: "Dementieva ile oynamak zevkliydi. Sanki Grand Slam finaliydi." şeklinde bir açıklamada bulundu.

Bu yılda katıldığı bir başka turnuva olan Pacific Life Open turnuvasında, 6 maçta 79 tane çift hata yapmasına rağmen finale çıkmayı başardı. Finale gelene kadar Sania Mirza, Ana İvanovic, Na Li gibi ünlü raketleri geçmeyi başardı. Yarı finalde ise Justine Henin`i 2-6, 7-5 ve 7-5`lik setlerle geçti. Böylece Dementieva finale gelene kadar oynadığı 4 maçın hepsinde 3`er setlik maçlar oynadı ve bu maçların hepsini yenmeyi bildi. Ama finalde Maria Sharapova engeline takıldı. Vatandaşına finalde 6-1 ve 6-2`lik setlerle yenilerek ikinci oldu.

Dementieva çim kortta iyi bir performans sergiledi. Hollanda`da yapılan s`Hertogenbosch turnuvasının yarı finalinde ev sahibi Michella Krajicek`e yenildi. Wimbledon`da ise kariyerinde ilk kez çeyrek finale kadar çıktı. Çeyrek finalde Maria Sharapova`ya 6-1 ve 6-2`lik setlerle kaybederek turnuvadan elendi.

Ağustos ayında düzenlenen Los Angeles turnuvasında Jelena Jankovic`i finalde 6-3, 4-6 ve 6-4`lük setlerle geçerek şampiyonluğa ulaştı. Amerika Açık öncesi düzenlenen en önemli turnuvalardan biri olan Los Angeles Açık`ın ikinci turunda Schruff`ı, üçüncü turunda Sharar Peer`i, yarı finalde ise Maria Sharapova`yı yendi. Böylece 2006 yılında düzenlenen Grand Slamlerde yenildiği isimleri bu turnuvada geçmiş oldu.

Bu yıl düzenlenen Amerika Açık Turnuvası`nda, Dementieva kariyerinde dördüncü kez bu turnuvada çeyrek finale çıktı.Çeyrek finalde Jelena Jankovic`e 6-2 ve 6-1`lik setlerle yenildi ve turnuvaya veda etti. Dementieva turnuvadan elendikten sonra "Evet, hayal kırıklığına uğradığımı biliyorsunuz. Giderek yaşlanıyorum ve şu ana kadar hiçbir Grand Slam turnuvasını kazanamadım. Ayrıca zamanımın büyük bir bölümünü bunu düşünerek geçiriyorum. Ama kendimi böylede iyi hissediyorum. İşte bu yüzden üzgün değilim" dedi. [1]. Bu turnuvadan sonra en çok kazanan Rus tenisçi ünvanını kaybederek Maria Sharapova`ya bıraktı.

Dementieva yıl sonunda düzenlene WTA Tour Şampiyonasında iyi bir oyun sergiliyemedi. Robin turunda oynadığı maçlarda Maria Sharapova`ya 6-1 ve 6-4; Svetlana Kuznetsova`ya 7-5 ve 6-3 ve Kim Clijsters`e 6-4 ve 6-0`lık setlerle yenildi. Böylece Dementieva kariyeri boyunca bu turnuvada oynadığı 14 maçın sadece 3`ünü kazanarak en kötü galibiyet-yenilgi skoruna ulaştı.

2007

2007 yılında Dementieva iki turnuvada şampiyonluga ulaşırken; üç yarı final ve 5 çeyrek final karşılaşması yaptı. Avustralya Açık`ta ki en iyi derecesini egale etti ve dördüncü tura kadar yükselmeyi başardı. Yılın ilk yarı finalini ise geçen yıl şampiyonluğuna ulaştığı Tokyo Açık`ta oynadı. Antwerp`de oynadığı ikinci tur karşılaşması sırasında kaburga kemiğini kıran Dementieva, 9 hafta kortlardan uzak kaldı. Bu süre zarfı içerisinde ilk 10 içerisindeki yerini uzun zamandan sonra ilk kez kaybetme tehlikesiyle karşılaştı.

Dementieva sakatlıktan sonra oynadığı ilk turnuva olan İstanbul Cup`ta şampiyonluğa ulaştı. Bu şampiyonluk onun bu yıl toprak kortta aldığı ilk şampiyonluktu. Fransa Açık`ın üçüncü turunda Marion Bartoli ile karşılaştı. Üç hafta önce Eastbourne turnuvasının çeyrek finalinde yenildiği Bartoli`ye bu sefer 6-1 ve 6-0`lık setler sonucunda çok ağır bir şekilde yenildi. Bu maç onun bu yılda -skor açısından- yenildiği en ağır maçtı. Temmuz ve Ağustos aylarında katıldığı San Diego ve New Haven turnuvalarında yarı final oynayan Dementieva, Los Angeles`ta çeyrek finalde elendi. Bu yaz sert zemin üzerinde oynadığı en iyi turnuvalar bu turnuvalardı. Dementieva Toronto ve Amerika Açık gibi önemli turnuvalarda ise erken yenilgiler alarak bu turnuvalara veda etti.

Sezonun bitimine doğru katıldığı iki turnuvanın -Pekin ve Stuttgart- çeyrek finallerinde Amelie Mouresmo ve Daniela Hantuchova`ya yenildi. Moskova`da düzenlenen turnuvada, Dementieva kariyerinin en önemli galibiyetlerinden birini aldı. Finalde Serena Williams`ı 5-7, 6-1 ve 6-1`lik üç set sonunda yenerek şampiyonluğa ulaştı. Böylece WTA tarafından düzenlenen bir turrnuvada ilk kez Serena Williams`ı yenmeyi başardı.

Elde ettiği bu şampiyonluktan sonra Dementieva ilk 10 içerisinde, 10. sıradaki yerini aldı. Ama bundan bir hafta sonra düzenlenen Zürih turnuvasında hiç puan toplayamayan Dementieva 11. sıraya geriledi. İlk 10 içerisindeki oyuncuların yer aldığı yıl sonu turnuvasında Dementieva, 2002 yılından beri ilk kez katılamamış oldu.

2008Sidney`de düzenlenen Medibank International turnuvasının birinci turunda sürpriz bir şekilde; İsveçli tenisçi Sofia Arvidsson`a 6-1 ve 7-5`lik setler sonucunda yenilerek turnuvadan elendi. Bu turnuvanın ardından düzenlenen Avustralya Açık`ın birinci turunda İsrailli tenisçi Tzipora Obziler`i 6-2 ve 6-2`lik setlerle yenen Dementieva, ikinci turda İspanyol Anabel Medina Garrigues`i 5-7, 6-2 ve 6-3`lük üç set sonunda yenmeyi başardı. Üçüncü turda İsrailli Sharar Peer`i 6-2 ve 6-0`lık setlerle yenen Dementieva dördüncü turda turnuvanın şampiyonu olacak vatandaşı Maria Sharapova`ya 6-2 ve 6-0`lık setler sonucunda yenilerek turnuvadan elendi.

Paris`te düzenlenen Open Gaz de France kapalı kort tenis turnuvasında Dementieva, bu turnuvanın yarı finalinde Macar sporcu Agnes Szavay`a 6-3, 1-6 ve 7-5`lik setlerle yenilerek turnuvadan elendi.

1,5 Milyon Dolar ödüllü Barclays Dubai Tenis Şampiyonas`nın finalinde vatandaşı Svetlana Kuznetsova`yı yenerek şampiyonluğa ulaştı. Finale gelene kadar Patty Schnyder, Alona Bonderenko, dünyanın iki numaralı ismi Ana Ivanovic ve yarı finale dünyanın bir numaralı ismi Justine Henin`i eleyen Francesca Schiavone ile oynadı.

Oyun tarzı

Dementieva hızlı, enerjik ve agresif baselinerlarıyla rakibini kort dışına çıkarmasıyla tanınır. Forehandleri de dikkate alınması gereken unsurlardandır. Fore handleri tabiri caizse onun için silah görevi görür. Fileye doğru kısa atışlar yaparak rakibini oyundan düşürmeye çalışır. Herkesin bildiği gibi servisleri tam bir felakettir.Birinci ve ikinci servis yüzdeleri çok düşüktür. Çift hata sayısı çok fazladır.

Grand Slam singles finals

Runner-ups (2)

bgcolor="#EBC2AF" bgcolor="#FFFFCC"
Yıl Şampiyona Rakibi Skor
2004 >|Fransa Açık || flagicon|Russia Anastasia Myskina|| 6-1, 6-2
| Amerika Açık || flagicon|Russia Svetlana Kuznetsova || 6-3, 7-5


Zaferleri (15)

bgcolor="#eeeeee" bgcolor= "#ccccff" bgcolor= "#CCFFCC" bgcolor="#ccccff" bgcolor="#CCFFCC" bgcolor="#ffcccc" bgcolor= "#ccccff" bgcolor="#CCFFCC" bgcolor="#ffcccc" bgcolor="#ccccff"
No. Tarih Turnuva Zemin Rakibi Skor
1. 14 Nisan, 2003 Amelia Adaları, Florida, A.B.D Toprak USA Lindsay Davenport 4-6, 7-5, 6-3
2. 8 Eylül, 2003 Bali, Endonezya Sert USA Chanda Rubin 6-2, 6-1
3. 15 Eylül, 2003 Pekin, Çin Sert USA Chanda Rubin 6-3, 7-6(6)
4. 27 Eylül, 2004 Hasselt, Belçika Sert RUS Elena Bovina 0-6, 6-0, 6-4
5. 5 Şubat, 2006 Tokyo, Japonya Çim SUI Martina Hingis 6-2, 6-0
6. 13 Ağustos, 2006 Los Angeles, Kaliforniya, A.B.D Sert SRB Jelena Janković 6-3, 4-6, 6-4
7. 26 Mayıs, 2007 İstanbul, Türkiye Toprak FRA Aravane Rezai 7-6(5), 3-0 ret.
8. 14 Ekim, 2007 Moskova, Rusya Yumuşak (i) USA Serena Williams 5-7, 6-1, 6-1
9. 1 Mart, 2008 Dubai, Birleşik Arap Emirlikleri Sert RUS Svetlana Kuznetsova 4-6, 6-3, 6-2


Runner-ups (18)

Tekler(11)

bgcolor="#eeeeee" bgcolor="Gümüş" bgcolor="#e5d1cb" bgcolor="#ffffcc" bgcolor="#ffcccc" bgcolor="#ccccff" bgcolor="#CCFFCC" bgcolor="#66CCFF"
Madalyaları
Olimpiyat Madalyası (1)
Grand Slam (2)
WTA Şampiyonası (0)
Birincilik (5)
İkincilik (1)
Üçüncülük (2)
Dördüncülük (0)
bgcolor="#eeeeee" bgcolor="Silver" bgcolor="#CCFFCC" bgcolor="#ffcccc" bgcolor="#CCFFCC" bgcolor="#ffcccc" bgcolor="#e5d1cb" bgcolor="#e5d1cb" bgcolor="#ffcccc" bgcolor="#ffcccc" bgcolor="#ccccff" bgcolor="#ffcccc"
No. Tarih Turnuva Zemin Rakibi Skor
1. 1 Eylül, 2000 2000 Sidney Yaz Olimpiyatları, Sidney, Avustralya Sert USA Venus Williams 6-2, 6-4
2. 4 Mart, 2001 Acapulco, Meksika Toprak RSA Amanda Coetzer 2-6, 6-1, 6-2
3. 7 Ekim, 2001 Moskova, Rusya Halı Serbia Jelena Dokić 6-3, 6-3
4. 22 Haziran, 2002 s-`Hertogenbosch, Hollanda Çim GRE Eleni Daniilidou 3-6, 6-2, 6-3
5. 4 Nisan, 2004 Miami, Florida, ABD Sert USA Serena Williams 6-1, 6-1
6. 3 Haziran, 2004 Fransa Açık, Paris, Fransa Toprak RUS Anastasia Myskina 6-1, 6-2
7. 11 Eylül, 2004 Amerika Açık, New York , ABD Sert RUS Svetlana Kuznetsova 6-3, 7-5
8. 17 Ekim, 2004 Moskova, Rusya Halı (i) RUS Anastasia Myskina 7-5, 6-0
9. 17 Nisan, 2005 Charleston, Güney Carolina, ABD Toprak BEL Justine Henin 7-5, 6-4
10. 6 Kasım, 2005 Philadelphia, Pennsylvania, ABD Sert FRA Amelie Mauresmo 7-5, 2-6, 7-5
11. 18 Mart, 2006 Indian Wells, California, ABD Sert RUS Maria Sharapova 6-1, 6-2


Diğer önemli maçları

 • 2002 Kremlin Cup\Moskova Çeyrekfinal: O zamanlar dünyanın 1 numarası Martina Hingis`i 6-2 ve 6-2`lik setlerle yendi. Dementieva bu maçla kariyerinde ilk kez dünyanın 1 numaralı ismini yenmiş oldu.
 • 2003 Open Gaz de France\Paris Yarıfinal: Amelie Mauresmo`yu 6-0 ve 6-0`lık setlerle yendi. Böylece kariyerinde ilk kez ünlü bir ismi oyun vermeden yenmiş oldu.
 • 2004 Fransa Açık Tenis Turnuvası Final: Kariyerinin ilk Grand Slam finalinde vatandaşı Anastasia Myskina`ya 6-1 ve 6-2`lik iki sette yenildi. Dementieva maçtan sonra ağlayarak annesine "Servislerimden nefret ediyorum!" dedi.
 • 2005 Wimbledon Dördüncü Tur: Turnuvanın dördüncü turunda, başa baş geçen mücadelede vatandaşı Anastasia Myskina`ya 1-6, 7-6 ve 7-5`lik skorlarla yendi ve turnuvaya devam etti.
 • 2005 Amerika Açık Tenis Turnuvası Çeyrekfinal: Dünyanın bir numaralı ismi Lindsay Davenport`u 6-1, 3-6 ve 7-6`lık üç set sonunda mağlup etti. Böylece Amerika Açık`ta ilk kez yarı finale yükseldi.
 • 2005 Porsche Tennis Grand Prix\Filderstadt Çeyrekfinal: Kim Clijsters`i 6-3, 3-6 ve 6-2`lik setlerle yendi. Bu maçla Clijters`in 21 maçlık yenilmezlik serisini de kırmış oldu. Ayrıca Dementieva`nın oynadığı en iyi kapalı kort karşılaşmasıydı.
 • 2006 Toray Pan Pacific Open\Tokyo Final: Finalde Martina Hingis`i 6-2 ve 6-0`lık setlerle 59 dakikada geçmeyi başardı. Böylece 2004 Ekim ayında Hasselt kazandığı turnuvadan beri ilk kez büyük bir turnuvada şampiyon oldu. Bu turnuvadan sonra WTA sıralamasında en iyi oyuncular arasındaki yerini aldı.
 • 2006 Indian Wells Masters\Indian Wells Yarıfinal: Bu maçla daha önce 9 kez karşılaşıp yenildiği Justine Henin`i kariyerinde ilk kez yenmeyi başardı. Setler 2-6,7-5 ve 7-5`dir. Dementieva birinci seti 2-6 kaybettikten sonra diğer iki sette de 2-5 geriye düşmesine rağmen maçı kazanmayı bildi. Böylece onuncu karşılaşmadan Dementieva galip ayrıldı.
 • 2006 JPMorgan Chase Open\Los Angeles Final: Dementieva bu maçta Sırp Jelena Jankovic`i 6-3, 4-6 ve 6-4`lük setlerle yenmesini bildi. Üçüncü sette maçta açıkça düştüğü gözlenen Dementieva 5-0`lık bir seri yakalayarak haklı bir şampiyonluk kazandı.
 • 2007 Kremlin Cup\Moskova Final: Daha önceden kariyerinde beş kez karşılaşıp, bu beş karşılaşmada da yenildiği Serena Williams`ı 5-7, 6-1 ve 6-1`lik üç setle yenmisini bildi. Bundan önceki maçlarda set bile alamadığı rakibini kendi evinde yenerek hem kendisi hem de Rus halkı için önemli bir galibiyet aldı.


Fed Cup

Dementieva Fed Cup`ta Rus Milli Takımı`nın en önemli oyuncularından biridir. Şu ana kadar Fed Cup`ta oynadığı maçlarda, teklerde 19 galibiyet 5 mağlubiyet, çiftlerde ise 3 galibiyet ve 3 mağlubiyet aldı. Dementieva`nın Fed Cup`ta şu ana kadar aldığı en önemli galibiyetler ise Venus Williams, Mary Pierce, Amelie Mauresmo ve Kim Clijsters galibiyetleridir.

Özellikleri

 • Satranç oynamak ve kaymak en büyük eğlencelerinden
 • Daha önceden büyük bir kaktüs koleksiyonuna sahipmiş.
 • Fransızca`yı akıcı bir şekilde konuşabiliyormuş.En sevdiği Grand Slam Paris`te gerçekleştirilen Fransa Açık Tenis turnuvasıymış.


Linkler

Commonscat|Elena Dementieva

Kaynaklar

Vikipedi

İlgili konuları ara


Görüşler

Bu konuda henüz görüş yazılmamış.
Gürüş/yorum alanı gerekli.
Markdown kodları kullanılabilir.