Django Reinhardt

Django Reinhardt veya (Jean Baptiste "Django" Reinhardt), (d.23 Ocak 1910 - ö.16 Mayıs 1953) Belçikalı çingene caz gitaristi.

Django Reinhardt veya (Jean Baptiste "Django" Reinhardt), (d.23 Ocak 1910 - ö.16 Mayıs 1953) Belçikalı çingene caz gitaristi.

Avrupa`da doğmuş olan ilk önemli caz müzisyenlerindendir. Tüm zamanların en ünlü caz gitaristlerinden biri olarak bilinir. "My Sweet", "Minor Swing", "Tears", "Belleville", "Djangology" and "Nuages" en çok tanınan bestelerinden bazılarıdır. Stí©phane Grappelli ile birlikte önemli çalışmalar yaptı.

Birçok müzisyen Reinhardt`a hayranlık duymuş ve ondan etkilenmiştir; bu isimler arasından, klasik gitarist Julian Bream, latin rock müziği sanatçısı Carlos Santana, blues efsanesi B.B.King, Black Sabbath üyesi Tony Ionmmi, Stevie Ray Vaughan, Mark Knopfler, Les Paul, Joe Pass gibi sanatçılar sayılabilir.

18 yaşındayken, yaşadığı karavanın yanması sonucu kolları ve bacakları ciddi derecede yaralanmış ve sol elinin yüzük ve serçe parmağı kullanılamaz duruma gelmiştir. Doktorların tekrar gitar çalmasının imkansız olduğunu söylemesine karşın Django soloları işaret parmağı ve orta parmağını kullanarak çalmış yaralanan diğer iki parmağını da bazı akorları çalmada kullanmıştır.

John Lewis`in Reinhardt için bestelediği "Django", Miles Davis`in de yorumladığı bir caz standartıdır.

Reinhardt 2005 yılında Flanders`de yapılan bir seçmede gelmiş geçmiş en büyük Belçikalı`lar listesinde 66. sırayı almıştır.

DiskografiAyrıca bakınızKaynak

  • kaynak wiki|url=http://en.wikipedia.org/wiki/Django_Reinhardt|dil=İngilizce|madde=Django Reinhardt|tarih=Mart 2007


müzisyen-taslak

Kaynaklar

Vikipedi

İlgili konuları ara


Görüşler

Bu konuda henüz görüş yazılmamış.
Gürüş/yorum alanı gerekli.
Markdown kodları kullanılabilir.