Danimarka-Türkiye Ilişkileri

Danimarka-Türkiye ilişkileri, Danimarka ve Türkiye arasındaki mevcut ve tarihi ilişkilere dayanır. Danimarka'nın Ankara'da, ve Türkiye'nin de Kopenhag'da bir elçiliği vardır. İki ülke de NATO üyesidir. Danimarka ve Türkiye arasındaki ilişkiler Jyllands-Posten Muhammed karikatürleri tartışması ve Roj TV meselesinden dolayı gergin durumdadır.

Danimarka-Türkiye ilişkileri, Danimarka ve Türkiye arasındaki mevcut ve tarihi ilişkilere dayanır. Danimarka'nın Ankara'da, ve Türkiye'nin de Kopenhag'da bir elçiliği vardır. İki ülke de NATO üyesidir. Danimarka ve Türkiye arasındaki ilişkiler Jyllands-Posten Muhammed karikatürleri tartışması ve Roj TV meselesinden dolayı gergin durumdadır. Tarih Bu ilişkiler 250 yıl evveline dayanır ve gerçekte ilişkiler 18. yüzyılda ticaret alanında başlamıştır. 14 Ekim 1756'da, Sultan III. Osman ve Kral V. Frederick tarafından Dostluk ve Ticaret Antlaşması imzalanmıştır. 1758'de Danimarka, Osmanlı İmparatorluğu'na olağanüstü bir temsilci atamıştır.

Otuz Yıl Savaşı

1618'den 1648'e kadar Danimarka ve Osmanlı İmparatorluğu, Kutsal Roma İmparatorluğu'na karşı 1618'den 1629'a kadar birlikte müttefik olarak savaştılar. 1643'te Danimarka, Osmanlı Devleti ve İsveç'e karşı Katolik güçleri ile dizilmiştir.

Büyük Kuzey Savaşı

Büyük Kuzey Savaşı

'nda Danimarka ve Osmanlı İmparatorluğu birbirlerine karşı savaşmışlardır.

Napolyon Savaşları

1803'ten 1815'e kadar

Napolyon Savaşları

'nda Danimarka, Fransa ve Osmanlı İmparatorluğu; Birleşik Krallık, Avusturya, Rusya ve İsveç'e karşı müttefiklerdi.

Kaynaklar

Vikipedi

Görüşler

Bu konuda henüz görüş yazılmamış.
Gürüş/yorum alanı gerekli.
Markdown kodları kullanılabilir.

Danimarka-Türkiye Ilişkileri ilgili konular