--}}

Düttürü Dünya

''Düttürü Dünya'', Yönetmenliğini Zeki Ökten'in üstlendiği, 1988 yapımı bir Türk filmidir. Dram türündeki bu sinema filminin başrollerini Kemal Sunal ve Jale Aylanç paylaşmıştır.

Düttürü Dünya, Yönetmenliğini Zeki Ökten'in üstlendiği, 1988 yapımı bir Türk filmidir. Dram türündeki bu sinema filminin başrollerini Kemal Sunal ve Jale Aylanç paylaşmıştır. Filmin başrol oyuncusu Kemal Sunal, bu filmiyle 1989 yılındaki Ankara Uluslararası Film Festivali'nde En İyi Erkek Oyuncu ödülünü kazanmıştır. Konusu Mehmet, Ankara’da, geceleri pavyonda klarnet çalarak hayatını kazanmaktadır.Akşamları işe gitmekte, sabahın erken saatlerinde bir gecekondu mahallesindeki evine dönmektedir. Mehmet’in karısı, lisede okuyan kızı, engelli oğlu ve küçük kızı ile yaşadığı bu ev, sahibi olan kayınbiraderi tarafından müteahhite verilmiştir ve evin bir an önce boşaltılması istenmektedir. Mehmet, bir taraftan ev aramaya, bir taraftan da para biriktirmeye çalışır. Ama asıl umudu bir gün kaset yapacağına inandığı besteleridir.1980'li yılların atmosferini fazlasıyla yansıtan Düttürü Dünya,Yılmaz Güney'in Umut adlı Yeni Gerçekçi filminden sonra bu akımın Türkiye'de çekilen en önemli filmi sayılır.Umut ve umutsuzluk,hayatın acımasız gerçekliği,mevcut durumu bile koruyamama karşısında duyulan huzursuzluk fimin ayırt edici özelliklerindendir. Oyuncu Kadrosu * Kemal Sunal - Dütdüt Mehmet * Jale Aylanç - Dütdüt Mehmet'in Eşi * Cezmi Baskın - Dütdüt Mehmet'in İş Arkadaşı * Erdal Gülver - * Ayberk Çölok - Mehmet * Güzin Çorağan - * Orhan Çağman - * Selçuk Uluergüven - Necip * Yaşar Cemil Akın - Bekçi * Birsen Dürülü - * Sema Önür - * Şebnem Gürsoy - * İhsan Yüce - * Zaim Güvenç-Engelli oğlu

Dış bağlantılar

* *

Kaynaklar

Vikipedi

Düttürü Dünya 1988 yapımı film

Mehmet ailesiyle yoksul bir semtte, bir gecekonduda oturmaktadır. Geceleri bir gazinoda klarnet çalarak ailesini geçindirmeye çalışır. Ayrıca besteler de yaparak zengin olmanın peşindedir. Oturdukları ev kayınbiraderine aittir. Kayınbiraderi evlerini bir müteahhide satınca Mehmet ve ailesi zor durumda kalır. Kayınbiraderine borçlanan Mehmet ev tutmak için gündüzleri de çalışmaya başlar.

Oyuncular

Oyuncu Karakteri
Kemal Sunal Bu film çekildiği sırada 43 yaşındaydı. Mehmet

Görüşler

Bu konuda henüz görüş yazılmamış.
Gürüş/yorum alanı gerekli.
Markdown kodları kullanılabilir.

Düttürü Dünya
Düttürü Dünya