--}}

Corona Civica

Corona civica, Genellikle Meşe yapraklarından yapılan ve başa giyilen bir tür antik Roma tacı. Roma Cumhuriyeti ve ardından gelen Principate döneminde bir yurttaş tarafından istenebilecek en yüksek ikinci askeri nişan olarak addelirdi (corona obsidionalis daha yüksek bir nişandı).

] Corona civica, Genellikle Meşe yapraklarından yapılan ve başa giyilen bir tür antik Roma tacı. Roma Cumhuriyeti ve ardından gelen Principate döneminde bir yurttaş tarafından istenebilecek en yüksek ikinci askeri nişan olarak addelirdi (corona obsidionalis daha yüksek bir nişandı). Bu nişan yoldaşı olan askerlerin hayatını kurtaran erkeklere ve çarpışmalarda yararlılık gösteren askerlere tahsis edilmişti. Sulla`nın anayasal reformlarından sonra Corona civica verilmiş olan yurttaşlar doğrundan senatoya kabul edildiler. Dahası, bu tacı alanlar onu halk toplantılarında takmakla kanunen yükümlüydü ve ayrıca kendinden daha üst mevkilerdeki yurttaşlar tarafından da alkışlanırdı. Zaman içinde "Corona civica" takmak imparatorlara özgü bir ayrıcalık haline geldi. Bu tacı takan ünlü şahsiyetler arasında Julius Caesar ve Caesar Augustus`da bulunur.

Kaynak

Kaynak wiki |url=http://en.wikipedia.org/wiki/Civic_Crown |tarih=19 Ocak 2008 |dil=İngilizce |madde=Civic Crown

Linkler

Commonscat|Corona Civica

Kaynaklar

Vikipedi

İlgili konuları ara


Görüşler

  • misafir Avatar
    misafir - 5 yıl önce
    Romalı imparatorların başlarına taktıkları genellikle meşe yaprağından yapılmış (bazen meşe yaprağına benzer biçimde altın levhalardan üretilir) taca corona civica adı verilmektedir.

Gürüş/yorum alanı gerekli.
Markdown kodları kullanılabilir.

Corona Civica
Corona Civica