Conan

Conan, Amerikalı yazar Robert Ervin Howard tarafından yaratılmış fantastik edebiyat karakteridir. Büyük başarı kazanan çizgi roman serisi ve ardından gelen filmleri ile tüm dünyada geniş kitlelerce tanındı.

)" target="_blank">[1]]

Amerikalı yazar Robert Ervin Howard tarafından yaratılmış fantastik edebiyat karakteridir. Büyük başarı kazanan çizgiroman serisi ve ardından gelen filmleri ile tüm dünyada geniş kitlelerce tanındı.

Howard 1932`den 1936`ya kadar yaklaşık iki düzine "Kimmerya`lı Conan" serüveni yazdı. Robert Ervin Howard`ın 1936`daki trajik intiharından sonra 1950`lerde Conan öyküleri dizgi kitap halinde yayınlandı. Howard`ın öyküleri bu seride De Bjorn Nyberg tarafından yeniden yazılmıştı. Conan, 1960`larda Frank Frazetta`nın kapak resimleri ve Nyberg`in öyküleriyle dünya çapında popülerlik kazandı. 1970 yılında Marvel editörleri Stan Lee ve Roy Thomas Conan`ı çizgi roman olarak yayınlamaya karar verdiler ve renkli olarak "Conan The Barbarian" serisine başladılar. Roy Thomas`ın öykülerini Barry Smith adındaki genç bir İngiliz çizdi. Birinci sayısı Ekim 1970`de yayınlandı.

Conan karakteri, günümüzden 1200 yıl önce (Howard tarafından ``Hiborya`` olarak tanımlanmış çağda), Atlantis`in batmasından 8000 yıl sonra yaşamış Kimeryalı bir hayali savaşçıdır. Çizgi romandaki Conan karakteri mükemmel biri değildir; hırsızlık yapar, kumar oynar ve yalan söyler. Ancak karakter okuyucunun karşısında farklı zamanlarda barbar, hırsız, paralı asker veya kral olarak çıksa da o her zaman savaşçı ve maceracıdır.

Conan`ın yaratıcısı Robert E. Howard bu karakteri yaratırken büyük Moğol imparatoru Cengiz Han`dan esinlendiği bilinmektedir. Zira conan`da Cengiz han gibi babasının intikamını almak için yola çıkmıştır. Conan`ın karakteri, savaşçı yapısı, dikkafalılığı, zalimliği, özgüveni, kadınlara olan tutkusu ile Cengiz Han`ı andırmaktadır.

Sinema

Conan karakteri, 1982 yılında "``Conan the Barbarian``" adıyla sinemaya da aktarılmıştır. John Milius tarafından yönetilen ve başrollerinde Arnold Schwarzenegger, James Earl Jones ve Max von Sydow`un bulunduğu bu filmin ardından Conan karakteri dünya çapında tanınmış ve 1984 yılında filmin ikincisi "``Conan the Destroyer``" adıyla yönetmen Richard Fleischer tarafından çekilmiştir. İkinci filmde de başrolde yine Arnold Schwarzenegger oynamaktadır.

Conan`nın hikayelerinin giriş bölümünde şu ifade yer alır:
``Şunu bilin ki Prensim, Kabaran okyanusların Atlantis`i``
``ve onun görkemli kentlerini yutmasından hemen sonra, ``
``Dünya`da o güne kadar görülmemiş bir çağ başlamıştı. ``
``Aryas`ın oğullarının doğduğu bu çağda, ``
``Dünya üzerindeki imparatorluklar ve uygarlıklar, ``
``gökteki yıldızların mavi pırıltıları kadar dağınık fakat belirgindi. ``
``İşte bu sıralarda Kimmeryalı Conan geldi. ``
``Çelik bilekli elinden kılıcını hiç bırakmayan bu kara saçlı, şahin gözlü yiğit,``
``tüm imparatorlukları sandallı ayağının altında çiğnemek istiyordu.``


Dış bağlantılar

Resimli Roman

Kaynaklar

Vikipedi

İlgili konuları ara


Görüşler

Bu konuda henüz görüş yazılmamış.
Gürüş/yorum alanı gerekli.
Markdown kodları kullanılabilir.

Conan
Conan