Cihan Sedat

Cihan Sedat, (Arapça جيهان السادات) (d. 29 Ağustos 1933 - Kahire) yazar, akademisyen, edebiyat eleştirmeni.Cihan Sedat, (arapça جيهان السادات) (d. 29 Ağustos 1933 - Kahire) yazar, akademisyen, edebiyat eleştirmeni. Eski Mısır Devlet Başkanı Enver Sedat`ın eşi.

Babası Safvet Rauf, İngiltere`de eğitim almış bir Mısırlı, annesi Gladys Cotterill ise Rauf`le evlendikten sonra Kahire`ye yerleşmiş Katolik Hıristiyan bir İngiliz`di.

Çocukluğu Kahire`de geçen Cihan Safvet, Hıristiyan çocukların eğitim aldığı bir okula gönderildi. Henüz lise öğrencisiyken, 1948 yılının Ramazan ayında, Süveyş`te Enver Sedat`la tanıştı. Çok geçmeden 29 Mayıs 1949`da evlendiler. Enver Sedat, Mısır Kralı Faruk`un Maliye Bakanı Emin Osman`ı öldüren askerleri çölde eğitmekle suçlanmış, bir süre hapis yatmıştı.

Enver Sedat, Cihan`la evlendikten 3 yıl sonra, Kral Faruk`a karşı darbe yapıp siyasi hayata atılınca, Cihan Sedat da bütün Mısır tarafından tanınmaya başladı.

Mısır`ın İsrail`le 1967 ve 1973`te yaptığı savaşlara hastabakıcı ve hemşire olarak katılan Cihan Sedat, eşi Enver Sedat`ın 1970 yılında Mısır Cumhurbaşkanlığı görevine gelince, 37 yaşında "first lady" oldu.

Enver Sedat`ın görevde kaldığı 11 yıl boyunca, sosyal ve eğitim amaçlı birçok faaliyette bulunan Cihan Sedat, kurduğu Talla Eğitim ve Kalkınma Kooperatifleri ile Vefa ve`l-Amal adlı kadın kuruluşlarıyla, Mısırlı kadınların kendilerini geliştirmelerine yardımcı oldu. Ayrıca, İsrail`le yapılan savaşların ardından bir sosyal vakıa olarak ortaya çıkan sahipsiz çocukları barındırmak için, S.O.S Çocuk Köyleri`nin Mısır`da da kurulmasına öncülük etti. Mısır Kan Bankası`nın tesisinde etkin rol oynadı.

Cihan Sedat, akademik kariyerini de, eşinin devlet başkanlığı döneminde devam ettirdi. 1977 yılında Kahire Üniversitesi`nde doktorasını tamamladı. 1986`da yine Kahire Üniversitesi`nde profesörlük payesini elde etti.

Cihan Sedat, eşinin öldürülmesinden dört yıl sonra, 1985 yılında hatıralarını kaleme aldı. (A Woman of Egypt). Türkiye`de "Piramit Yolunda Aşkın ve Devrimin Hikayesi" adıyla yayınlanan kitap, ABD`de best-seller oldu.

Cihan Sedat, halen ABD ve Mısır`da yaşamakta, çeşitli üniversitelerde dersler vermektedir.

Kaynaklar

Vikipedi

İlgili konuları ara


Görüşler

Bu konuda henüz görüş yazılmamış.
Gürüş/yorum alanı gerekli.
Markdown kodları kullanılabilir.

Cihan Sedat
Cihan Sedat