Cemal Abdül Nasır

Cemal Abdül Nasır (1918 - 1970) Mısır Devlet Başkanı. 1918 yılında dünyaya geldi. Mısır'da askeri bir darbeyle yönetime el koyan Nasır Süveyş Kanalını millileştirmesiyle, Arap dünyasının lideri haline geldi. Arap milliyetçiliğinin ve ABD ile Sovyet Rusya arasında mesafeli durmayı seçen bağımsızlar hareketinin önemli liderlerinden biri oldu.

<b>Cemal Abdül Nasır</b>

Mısır Devlet Başkanı
Cemal Abdül Nasır Mısır Devlet Başkanı
Cemal Abdül Nasır (1918 - 1970) 1918 yılında dünyaya geldi. Mısır'da askeri bir darbeyle yönetime el koyan Nasır Süveyş Kanalını millileştirmesiyle, Arap dünyasının lideri haline geldi. Arap milliyetçiliğinin ve ABD ile Sovyet Rusya arasında mesafeli durmayı seçen bağımsızlar hareketinin önemli liderlerinden biri oldu. Nasır İsrail'e karşı giriştiği savaşlarda başarı kazanamadı. Cemal Abdül Nasır 1970 yılında öldü.

Süveyş Bunalımı

Mısır Devlet Başkanı General Abdülnasır'ın 1956 Temmuz ayında Süveyş Kanalı'nı millileştirmesiyle ortaya çıkan bunalım. Bu davranışla, Batı Avrupa'nın petrol yolu artık Nasır'ın denetimi altına girmiş ve özellikle Fransa ve İngiltere için çok karlı olan Kanal Şirketi elden çıkmıştır. Sorunu çözmek için toplanan Londra Konferansı (Ağustos 1956) ve BM'den çözüm çıkmadı. Bunun üzerine İngiltere ve Fransa Kanal bölgesine ortak bir harekat düzenlemeye karar verdiler. Bu iki devlet Mısır'a karşı hava saldırısına giriştiler ve 5 Kasım'da hava saldırısı yerini paraşütçü birliklerinin indirilmesine bıraktı. ABD ve SSCB bu açık saldırıya karşı BM'de cephe aldılar. Bu baskılar karşısında önce İngiltere, daha sonra da Fransa geri çekildi. Mısır bu olaydan sonra Kanal üzerinde tam denetim sağladı.

Nasırizm

Mısır'da krallığın bir darbe ile 1952'de yıkılmasından bir kaç yıl sonra başa geçen Albay Nasır zamanla bütün Arap dünyasında önemli bir milliyetçi lider oldu. İngiliz kuvvetleri Süveyş Kanalı bölgesinden çıkartıp Kanalı millileştirmesi ve ülkede sosyal reformlar yapması Nasır'ın prestijini yükseltti. Kendisinin ayrıca Asya-Afrika ülkeleri ve bloksuz ülkeler arasında faal bir rol oynaması da şöhretini arttırdı. Nehru-Tito-Nasır, "Üçüncü Dünya" denilen bu blokun liderleri oldular. Arap ülkelerinde Nasır taraftarları çoğaldı ve Nasır Arap milliyetçiliğini uyandırdı. İdeali, Atlantik Okyanusu'unda Hint Okyanusu'na uzanan bölgede birleşik bir Arap dünyası meydana getirmekti. Nasır taraftarlığı ve kendisinin bu projesine "Nasırizm" adı verildi. Mısır ve Suriye arasında 1958'de bir birleşme oldu ise de çok sürmedi. Birleşik Arap Cumhuriyeti adı olan bu girişimden sonra başka bir birlik kurma çabaları da sonuç vermedi. 1967 Altı Gün Savaşı'ndan ve 1970'de ölümünden sonra Nasırizm yavaş yavaş zayıfladı.

Önceki: Muhammed Nugayib Mısır Devlet Başkanları Cemal Abdül Nasır Sonraki: Enver Sedat

Görüşler

  • misafir Avatar
    misafir - 4 yıl önce
    Cemal Abdül Nasır Mısır'ın Atatürk'üdür ve aynı zamanda biyik bir Atatürk hayranıdır, Çok gururlu ve yüksek karakterlidir! Mısır ve Arap dünyası böyle bir lider birdaha zor görür!

Gürüş/yorum alanı gerekli.
Markdown kodları kullanılabilir.

Cemal Abdül Nasır
Cemal Abdül Nasır