--}}

Caesarion

Ptolemy XV Philopator Philometor Caesar, Lâkabı Caesarion (Küçük Sezar) Yunanca: Πτολεμαίος ΙΕ' Φιλοπάτωρ Φιλομήτωρ Καίσαρ, Καισαρίων (23 Haziran, MÖ 47 – Ağustos, MÖ 30) Antik Mısır tahtına çocuk yaşta çıkmış olan Ptolemaios hanedanının son Kralı. Tahta annesi Kleopatra VII ile birlikte 2 Eylül MÖ 44 tarihinde çıkmış ve Octavian tarafından öldürtüldüğü Ağustos MÖ 30 tarihine kadar saltanat sürmüştür.

" target="_blank"> tapınağında Kleopatra VII ve Caesarion`a ait rölyef (kabartma).]

Ptolemy XVPtolemylerin numaralandırılması bir modern dönem geleneğidir; Yunanlılar onları takma adları ile belirtmişlerdir. Burada verilmiş olan numara günümüzde varılan bir uzlaşmaya dayanır; ancak hangi Ptolemynin hükümdarlık yapmış olanlar arasında sayılacağı konusunda tartışmalar vardır. Eski kaynaklar, sayıları bir eksik ya da bir fazla verebilirler ancak lakapları aynıdır. Philopator Philometor Caesar, Lakabı Caesarion (Küçük Sezar) Yunanca: Πτολεμαίος ΙΕ` Φιλοπάτωρ Φιλομήτωρ Καίσαρ, Καισαρίων (23 Haziran, M.Ö. 47 – Ağustos, M.Ö. 30) Antik Mısır tahtına çocuk yaşta çıkmış olan Ptolemy Hanedanının son Kralı. Tahta annesi Kleopatra VII ile birlikte 2 Eylül M.Ö. 44 tarihinde çıkmış ve Octavian tarafından öldürtüldüğü Ağustos M.Ö. 30 tarihine kadar saltanat sürmüştür.

Kleopatra VII`nin en büyük oğlu olan Caesarion, adını aldığı Jül Sezar`ın oğlu olarak kabul edilmiştir. Eğer bu iddia doğruysa, bu onu Sezar`ın bilinen, kan bağıyla bağlı, tek erkek çocuğu yapar.

Hayatı

Ptolemy XV, bazen "Ptolemy Caesar" olarakda adlandırılır, en bilinen adıyla ``Caesarion``, M.Ö. 47 yılında Mısır`da doğmuş ve çocukluğunda annesiyle birlikte M.Ö. 46-44 yılları arasında Sezar`ın misafiri olarak Roma`da bulunmuştur. Kleopatra VII oğlunun babasının ardılı olarak hem Roma hem de Mısır tahtına oturacağını umut etmişti. Sezar`ın 15 Mart M.Ö. 44 tarihinde suikaste kurban gitmesi üzerine, Kleopatra ve Caesarion Mısır`a geri dönmüştür. Caesarion, henüz üç yaşındayken 2 Eylül M.Ö. 44 tarihinde annesi ile birlikte müşterek kral olarak atanmıştır. Tek başına kral olduğu dönemlerde de annesinin otoritesi altında gölgede kalmıştır.

Marcus Antonius ve Octavian (geleceğin imparatoru Augustus) arasındaki güç çatışmasının kaçınılmaz hale geldiği gergin dönemde, Octavian ve Lepidus`la birlikte Cumhuriyetin kontrolünü elinde tutan Antonius, Caesarion ve Kleopatra`dan olan kendi üç çocuğuna doğudan bazı topraklar ve çeşitli unvanlar verdi. Caesarion "Kralların Kralı" ilan edildi. Antonius, Octavian`ın geleceği için ölümcül bir tehlike olacak şekilde (sahip olduğu gücü Sezar`ın yeğeni ve evlatlık oğlu olmasına borçluydu), Caesarion`un Sezar`ın gerçek oğlu olduğunu ilan etti. Bu açıklama, Antonius ve Octavian arasındaki ilişkinin bir daha asla tamir edilemeyecek şekilde bozulmasına ve Octavian`ın tahıl tedariğinde yaşanan sıkıntıdan Antonius`u sorumlu tutarak Antonius ve Kleopatra`ya karşı savaş açmasına neden oldu.

Octavian M.Ö. 30 yılında Mısır`ı işgal ettiğinde, Kleopatra VII Caesarion`u, muhtemelen Hindistan kaçma planı uyarınca, kızıl denizdeki Berenice limanına gönderdi. Octavian, İskenderiye kentini 1 Ağustos M.Ö. 30 tarihinde ele geçirdi ve bu tarih Mısır`ın Roma Cumhuriyeti topraklarına katıldığı gün olarak tarihe geçti. Marcus Antonius, Octavian`ın şehre girmesi üzerine intihar etti; Kleopatra da aynı örneği izleyerek 12 Ağustos M.Ö. 30 tarihinde intihar etti. Caesarion`un muhafızları, öğretmenide dahil, İskenderiye`ye dönmeleri karşılığında affedilecekleri sözüyle kandırıldılar ya da ona ihanet ettiler (kayıtlar bu konuda net değildir). Octavian, "İki Sezar`dan biri fazla" diyerek Caesarion`u öldürttü.

Antik Mısır`da isimleri

Mevcut Yunanca lakap ve isimlerine ilave olarak, Caesarion Mısır dili kraliyet isimlerine de sahiptir:
  • Iwapanetjer entynehem
  • Setepenptah
  • Irmaatenre
  • Sekhemankhamun


Bu isimler genellikle şöyle çevirilirler:
  • "Tanrının koruduğunun mirasçısı"
  • "Ptah tarafındna seçilmiş olan"
  • "Ra`nın hükmünü yerine getiren"
  • "Amun`un yaşayan sureti"


Kaybak: ``Chronicle of the Pharaohs`` (Pharaohların günlükleri), Peter Clayton (1994), ISBN 0500050740

Notlar

reflist

Linkler

  • Ptolemy XV Caesarion Tarihi kaynak kitabında Mahlon H. Smith`e ait madde, İng, 2008-26-02 tarihinde erişildi.

Kaynak

  • Kaynak wiki
|url=http://en.wikipedia.org/wiki/Caesarion |tarih=26 Şubat 2008 |dil=İngilizce |madde=Caesarion

Kaynaklar

Vikipedi

İlgili konuları ara


Görüşler

Bu konuda henüz görüş yazılmamış.
Gürüş/yorum alanı gerekli.
Markdown kodları kullanılabilir.

Caesarion
Caesarion