Cüneyt Arkın

Türk sinemasının en çok baş rol oynayan adamı Cüneyt Arkın, asıl adı "Fahrettin Cüreklibatur" 1937 yılında Eskişehir'de doğdu. Sinema ile tanışması bir derginin 1964 yılında açtığı yarışma ile oldu. Cüneyt Arkın çevirdiği karete filmleriyle, polisiye filmleriyle tanılır.

Türk sinemasının en çok baş rol oynayan adamı Cüneyt Arkın, asıl adı "Fahrettin Cüreklibatur" 1937 yılında Eskişehir'de doğdu. Sinema ile tanışması bir derginin 1964 yılında açtığı yarışma ile oldu. Cüneyt Arkın çevirdiği karete filmleriyle, polisiye filmleriyle tanılır. 1976 yılında "şahin" filminde ilk yönetmenlik denemesini gerçekleştirdi. Cüneyt Arkın sevirdiği Malkoçoğlu, Kara Murat filmleriyle sinema izleyicilerinden tam not aldı ve bu filmleri günümüzde bile bıyık bir sevgiyle izleniyor. Oysa o dünyayı kurtarmaya soyunmadan önce, Türk Sineması'nın yakışıklı jönüydü. Ve bir gün sıkılıp, hareketli filmlerde rol almak istedi. 1961 yılında Hülya Koçyiğit'le birlikte çevirdiği "Sevgim ve Gururum" adlı filmde oynadığı yakışıklı zengin adam ile genç kızların vazgeçilmez jönü oldu.

1964'te "Hepimiz Kardeşiz" de bilinçli bir köy öğretmeni oldu. Aynı yıl, "Gözleri Ömre Bedel" de ise Türkan Şoray'la başrollerdeydi. İleride de pek çok filmde üstleneceği rolü, oynuyordu ünlü bir bestekar...Her yıl, Şoray'la bir film geldi. 1965 "Sürtük". Aynı yıl, "Kırık Hayatlar" da başarılı bir doktor. 1966. "Fakir Bir Kız Sevdim". 1968'de çevirdiği filmlerden "İlk ve Son" büyük beğeni toplar. Aynı yıl yine Şoray'la "Artık Sevmeyeceğim" i çevirir. Türkan Şoray'la çevirdiği pek çok filmde olduğu gibi yine piyano başındadır ve bestakardır. Ertesi yıl "Aşk Mabudesi" nde yine Arkın-Şoray vardı. 1970 "Arım Balım Peteğim" . Aynı yıl, yine Şoray'la "Hayatım Sana Feda " . Fatma Girik'le çevirdiği "Murat ile Nazlı" da gerçek mesleği doktorluğu oynar.1971 yapımı "Küçük Sevgilim" de , Filiz Akın'la birlikte oynarlar. Hülya Koçyiğit'le çevirdiği "Adını Anmayacağım". Fatma Girik ile "Gönülden Yaralılar" ı çevirir.1970'lerin ikinci yarısında Malkoçoğulları, Kara Muratlar çevrilir. Zaman zaman da "Mağlup Edilemeyenler" , "Komiser Cemil" gibi filmlerle,gelir. Arkın bir süre TGRT'de Babacan isimli bir haber program yaptı. Sanatçı aynı kanal için Karatecan isimli bir dizide de rol aldı. Cüneyt Arkın şimdi 64 yaşında ve günlerini yeni projeler üreterek ve resim çalışmaları yaparak sürdürüyor.

Görüşler

Bu konuda henüz görüş yazılmamış.
Gürüş/yorum alanı gerekli.
Markdown kodları kullanılabilir.