Bursa Devlet Tiyatrosu

Bursa`da 1957`den bu yana Devlet Tiyatroları Genel Müdürlüğü`ne bağlı olarak faaliyetlerini sürdüren yerleşik tiyatrodur.

Bursa`da 1957`den bu yana Devlet Tiyatroları Genel Müdürlüğü`ne bağlı olarak faaliyetlerini sürdüren yerleşik tiyatrodur.

Vali İhsan Sabri Çağlayangil`in 1957`de sinema olarak kullanılan eski halkevi binasını tiyatro haline getirip Devlet Tiyatroları Genel Müdürlüğü`ne devretmesi ile kurulan Bursa Devlet Tiyatrosu, 1957-1971 tarihleri arasında bir turne tiyatrosu olarak hizmet görmüş, 1971`de Ali Cengiz Çelenk`in müdürlüğü ile yerleşik düzene geçmiş ve kendi kadrosu ile repertuvarını oluşturmuştur.

Tiyatro Binası, 1935 yılında Vali Şefik Soyer tarafından halkevi binası olarak yaptırılmıştır. 1950-51`de Dr. Edip Akyürek tarafından genişletilerek bugünkü şeklini almış ve sinema olarak kullanılmıştır.

Tiyatro binası adını Bursa`da ilk Türk tiyatrosunu kuran Vali Ahmet Vefik Paşadan almıştır. Ahmet Vefik Paşa`nın kurduğu ilk tiyatro, bugünkü Heykel`de, Ziraat Bankası merkez şubesi olan binanın yerinde idi ve ilk olarak Ahmet Vefik Paşa`nın adapte ettiği Molliere`in Meraklı adlı oyunudur. Oyunun beğenilmesi üzerine Ahmet Vefik Paşa başka adaptasyonlar da yaparak sahneye koymuştur

Bursa Devlet Tiyatrosu Fotoğrafları

Kaynaklar

Vikipedi

İlgili konuları ara


Görüşler

Bu konuda henüz görüş yazılmamış.
Gürüş/yorum alanı gerekli.
Markdown kodları kullanılabilir.